Obchodní ředitel Ernst & Young v ČR Richard Singer novinářům řekl, že nejatraktivnější zemí pro investory je podle průzkumu s velkým náskokem Čína (48 procent oslovených investorů), následovaná Spojenými státy (33 procent) a Indií (26 procent). ČR považuje za atraktivní sedm procent respondentů, což je o procento méně než předcházející rok.
"ČR sice oproti loňsku v žebříčku poklesla, stále ale soupeří se zeměmi typu Indie nebo USA. Ze středoevropských zemí je v první desítce už jen Polsko," uvedl Singer. Česko tak podle něj patří k zemím, které v příštích letech čeká příliv přímých zahraničních investic. "Zároveň už teď je zřejmé, že budou více směřovat do náročnějších odvětví," upozornil Singer.
Respondenti průzkumu podle Singera vkládají největší naděje do střední a východní Evropy. Téměř tři čtvrtiny z nich věří, že tento region bude v budoucnu pro investice ještě atraktivnější. Polovina účastníků průzkumu plánuje investovat v rozšířené EU. V Evropě se ale zájem investorů přesunuje na východ. Z první desítky nejatraktivnějších zemí proto vypadly Francie a Španělsko. Své postavení si stále drží Německo a Velká Británie. "ČR může i v budoucnu z tohoto trendu těžit," podotkl Singer.
V Evropě by si ČR jako cílovou zemi pro své projekty zvolilo 13 procent investorů, větší přednost by dali jen Německu (20 procent) a Polsku (18 procent). Střední a východní Evropa podle Singera sice postupně přichází o své renomé regionu s nízkými mzdovými náklady, pro investory je však z hlediska budoucích projektů stále zajímavější než západní.
ČR loni prostřednictvím agentury CzechInvest získala 176 investičních projektů, které mají přinést investice za rekordních 114,617 miliardy korun. Projekty, jež dostaly investiční pobídku, by v budoucnu měly vytvořit 34.824 pracovních míst. Největší loni oznámenou investicí je záměr jihokorejské automobilky Hyundai vybudovat na severu Moravy automobilový závod. Výše této investice má činit přibližně 30 miliard korun.
Česko podle průzkumu Ernst & Young patří v evropském srovnání mezi země s nejvyšším podílem investic do automobilového průmyslu a z tohoto pohledu mu připadlo třetí místo. V Evropě ČR dokázala získat čtvrtý nejvyšší počet pracovních míst (17.369). Lépe na tom je pouze Polsko, Británie a Francie. Nejvíce investičních projektů proudí do Česka z Německa, USA a Japonska, objemem investovaných peněz jsou ale Japonci druzí, a to hned za Německem.
"V loňském roce vedl automobilový průmysl jak v počtu projektů, tak v celkovém objemu investic. Avšak podíl vytvořených vysoce kvalifikovaných pracovních míst na celkovém počtu nových pracovních pozic nedosáhl ani deseti procent," upozornil dnes generální ředitel CzechInvestu Roman Čermák. CzechInvest proto podle něj letos vyhledává projekty s vysokou přidanou hodnotou ve výzkumu a vývoji, informatice a sdílených službách. "Dále se snažíme motivovat stávající investory, aby rozšiřovali své výroby a služby na území ČR," dodal.
Investiční pobídky budou moci v budoucnu zřejmě dostávat pouze technologicky náročné provozy. Nejpřístupnější by mělo být investování v regionech s velkou nezaměstnaností, kde bude moci být hranice minimální investice nižší než v ostatních oblastech. Počítá s tím novela zákona, kterou již schválil Senát a nyní ji posuzuje prezident.