Pokuta, kterou Slovensko dostalo 4. května, se týká rýže, konzervovaných hub a mandarinek. Podle ministerstva spravedlnosti neměla komise k udělení pokuty pravomoc, protože ji smlouva o vstupu Slovenska do EU nepředpokládala. "I pokud by komise měla pravomoc vydat takovéto rozhodnutí, mohla tak učinit výlučně ve lhůtě tří let od vstupu SR do EU, což se však nestalo," řekl ministr spravedlnosti Štefan Harabin. Slovensko vstoupilo do EU společně s dalšími devíti státy 1. května 2004.
Slovensko v žalobě rovněž uvedlo, že komise nemůže požadovat zaplacení pokuty, když neprokázala vznik nákladů ani jiné škody v EU způsobené nadměrnými zásobami. Ministerstvo také upozornilo, že komise stanovila způsob určování nadbytečných zásob pozdě. Připomnělo, že zásoby nepocházely z domácí produkce, ale z dovozu, jemuž země nemohla vzhledem ke svým mezinárodním závazkům zabránit.
Slovensko nicméně podle dřívějších informací pokutu navzdory žalobě zaplatí, a to ve čtyřech splátkách. První splátku plánuje uhradit do konce tohoto měsíce.
Na evropský soud se obrátí také Česká republika, která dostala za nadměrné zásoby pokutu 12,3 milionu eur (téměř 350 milionů Kč). Pokutu dostali i další noví členové Evropské unie. Nejvyšší pokutě 12,45 milionu eur čelí Polsko. Sankce ale čekají i na Estonsko, Lotyšsko, Litvu, Maltu a Slovinsko. Dohromady mají pokutované země jako penále za nadlimitní zásoby zaplatit 41,1 milionu eur.
Slovensko již na Evropskou komisi jednu žalobu podala, když v únoru napadla její rozhodnutí o snížení emisních kvót na oxid uhličitý.