ANALÝZA-Devizové carry obchody se vyplatí spíše vybíravým

12.07.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Toni Vorobyova...

...

Vzestup jenu z tohoto týdne vyplašil investory ukázkou toho, jak snadno mohou zmizet zdánlivě odolné zisky z carry obchodů. Kdo si umí vybírat, ten ale může pořád dost vydělat.

Půjčky v nízkoúročených měnách se stále vyplatí pro nákup aktiv s vyšším úročením, zejména na rozvíjejících se trzích, pokud ovšem investoři zhohlední neodmyslitelná rizika plynoucí z tamější ekonomiky, finančních trhů a politiky.

Brazilský real by například mohl nahradit novozélandský dolar jako zdroj výnosných investic, zatímco česká koruna by se mohla více hodit pro levné půjčky než japonský jen.

"V carry obchodech stále existují pozice, na nichž se dá vydělat, ale zákazníci budou od nynějška muset být mnohem vybíravější," řekl Adam Myers, devizový stratég u banky UBS.

Složka carry obchodů z indexu návratnosti devizových obchodů Deutsche Bank dosáhla u dolaru letos zatím 13,2 procenta, a vysoko tak překonala investice založené na jiné strategii.

Nechuť investorů držet riziková aktiva z tohoto týdne, vyvolaná obavami ohledně rozšíření problémů na americkém trhu s méně kvalitními hypotékami, představuje poslední z řady varovných znamení pro milovníky carry obchodů za uplynulý měsíc.

Novozélandská centrální banka poprvé od uvolnění kursu tamější měny před více než 20 lety intervenovala na trhu, aby ji srazila z nejvyšší úrovně za dvě dekády.

Banka pro mezinárodní platby (BIS) vyjádřila znepokojení nad slabým jenem a japonští představitelé soustavně varují před jednosměrnými sázkami.

LEPŠÍ SÁZKY

Zatímco tento vývoj vystrašil některé investory, jiní se poohlížejí po méně opotřebovaných dvojicích měn vhodných pro carry obchody, včetně těch mimo ekonomicky rozvinutý svět.

Obezřetnost je na místě vzhledem k tomu, že vyšší úrokové sazby jdou často ruku v ruce s finančními a inflačními riziky, zatímco rozvíjející se trhy skrývají další potenciální nástrahy.

Tamější měny nejsou tak likvidní jako měny nejrozvinutějších států světa, což znamená, že může být obtížnější uzavřít či zrušit obchod a bývá nutné obětovat něco z ceny.

Denní objem obchodů s novozélandským dolarem například dosahuje 18 miliard amerických dolarů, zatímco u brazilského realu jsou to zhruba 4 miliardy a u turecké liry méně než 2 miliardy. Údaje pocházejí z posledního tříletého devizového průzkumu BIS z roku 2004.

Omezená likvidita může znamenat vyšší volatilitu a tím pádem větší riziko nečekaných, pro carry obchody rušivých kursových výkyvů a zároveň dražší sázky prostřednictvím opcí, jejichž cenové prémie zahrnují složku volatility.

Koš carry obchodů na rozvíjejícím se trhu měl v průběhu uplynulé dekády podle JP Morgan volatilitu 7,3 procenta - mírně nad 6,1 procenta deseti nejrozvinutějších zemí (G10). Zároveň však nabízel více než dvojnásobné zhodnocení - 14 procent oproti 6,1 procenta.

Riskantnější obchody tak mohou přinést vyšší zisky.

"Některé měny budou citlivé na výkyvy v globální chuti riskovat, například jihoafrický rand," řekl Jon Harrison, stratég pro rozvíjející se trhy u Dresdner Kleinwort.

"Jsou ale i další měny vhodné pro investice přes carry obchody, u nichž lze nalézt mnohem silnější oporu ve fundamentech, jako třeba brazilský real nebo do jisté míry i měny ve střední Evropě."

Myers z UBS rovněž poukázal na real s úrokovými sazbami 12 procent a zmínil se také o turecké liře úročené 17,5 procenty.

Mezi měnami vhodnými k financování těchto investic zůstává přitažlivou alternativou česká koruna s hlavní sazbou 2,75 procenta, ačkoli na konci tohoto měsíce se čeká její růst.

ROZLOŽENÍ RIZIKA

Investoři mohou snížit riziko investování na jednotlivých rozvíjejících se trzích tím, že obchody rozloží mezi více aktiv.

Výzkum Goldman Sachs naznačuje, že portfoliové investice nabízejí lepší poměr rizika k výnosu než kterákoli dvojice měn v carry obchodech, zatímco JP Morgan doporučuje rovnoměrně vyvážené investice do měnových košů G10 a rozvíjejících se trhů.

Na druhé straně se pro carry obchody s růstem úrokových sazeb ve vyspělých státech otevírají další příležitosti, jež nejsou díky své novotě tolik překoupené a tím pádem jsou i méně náchylné k prudkým korekcím.

Norská koruna a kanadský dolar jsou shodně úročené sazbou 4,5 procenta, obě měny jsou v porovnání s protějšky z rozvíjejících se trhů likvidní a měly by těžit ze silné globální ekonomiky i případného vzestupu cen energií.

Norské úrokové sazby by letos navíc měly podle odhadů trhu stoupnout ještě nejméně ve dvou krocích a růst by měly i v příštím roce.

[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK