Ministr uvedl, že novela odstraňuje "technické omyly, přešlapy a chyby". Kodex je prý v nesouladu asi s desítkou zákonů. Odkazuje se například na neschválený antidiskriminační zákon. Předseda sociálního výboru sněmovny Zdeněk Škromach (ČSSD) i místopředseda výboru Miroslav Opálka (KSČM) v rozhovoru s ČTK nevyloučili, že technickou novelu by mohli sociální demokraté a komunisté podpořit. Jsou prý připraveni k jednání.
"Změny jdou směrem, který Hospodářská komora od nového zákoníku práce očekávala. Přesto ani pokud by jich byl desetinásobek, nevytvoří z kodexu z dílny sociálnědemokratické vlády moderní a liberální zákoník práce, který by ČR potřebovala," reagoval na vládní novelu prezident komory Jaromír Drábek.
Návrh zákoníku přináší i několik věcných úprav, na nichž se shodli zástupci zaměstnavatelů s odbory. Novela počítá s tím, že by lidé od 16 do 18 let mohli pracovat 40 hodin týdně místo nynějších 30. Podle ministra toto ustanovení brání nyní zaměstnávání mladých s nízkou či žádnou kvalifikací. "Za poslední rok znatelně klesla nezaměstnanost. Na nezaměstnanosti lidí do 18 let se to ale neodrazilo," řekl ministr. Dodal, že firmy nechtějí přijímat pracovníky na šest hodin denně. Tato změna ke zpružnění trhu práce přispěje, souhlasil Drábek.
Podle Nečase novela umožní změny v rozvržení pracovní doby u takzvaných kont pracovní doby. Konta představují celkový počet pracovních hodin. Zaměstnavatel může ale pracovníky například podle množství zakázek využívat v určitém období více hodin, jindy pracují méně. Součet odpracovaných hodin ale nesmí překročit stanovenou dobu. Neměl by být nutný ani souhlas zaměstnanců, pokud bude zaměstnavatel konta chtít zavést. Také změny v kontech pracovní doby budou mít ve svém důsledku stejný pozitivní efekt na pracovní trh, opatření v této podobě je pro obě strany komfortnější, podotkl Drábek.
Bude nejspíš také možné zkrátit odpočinek při sezonních pracích v zemědělství. Zaměstnavatelé možná také budou moci převést pracovníky bez jejich souhlasu kvůli nepřízni počasí na nezbytnou dobu na jinou práci. To Drábek vnímá jako kontroverzní opatření. "Nevidím důvod, proč by měl být jeden obor takto zvýhodňován, v podobné situaci a časové tísni se čas od času ocitne každý podnikatel," poznamenal.
Nový zákoník loni těsně před volbami prosadila i přes prezidentovo veto ČSSD spolu s komunisty. ODS usilovala o odklad. Představitelé zaměstnavatelů s kodexem nesouhlasili, odbory ho naopak vyžadovaly. Kritizovala ho i Hospodářská komora.
O podpoře technické novely chce Nečas s opozicí jednat. Považoval by za "nešťastný postup", kdyby opoziční strany pro zákoník nehlasovaly. Podle ministra by tak "torpédovaly dohodu sociálních partnerů a postavily by se proti odstranění chyb, které samy způsobily svým hlasováním". Opálka uvedl, že pokud vláda do technické novely "nepropašuje" nějaké sporné věci, mohli by pro ni komunisté zvednout ruku.
Pokud jde o pracovní dobu pro mladistvé, nechá si Opálka vypracovat srovnání se zahraničím. Podle jeho informací je už teď v ČR vyšší počet odpracovaných hodin než v EU. Škromach řekl, že ČSSD je ochotna o novele jednat a technickým změnám zákoníku se nebrání. Rozšíření pracovní doby mladistvých je podle něj otázka. "To bude věcí diskuse," řekl.
Dvěma stížnostmi na zákoník se nyní zabývá Ústavní soud. Jeho rozhodnutí chce ministerstvo práce zahrnout do další, zásadnější novely. Podle Nečase by měla pracovní právo více liberalizovat. "Zákoník práce sice formálně říká, co není zakázáno, je dovoleno, ale následuje 256 různých omezení," dodal Nečas.