Lépe vypadají i vyhlídky na jednotlivá čtvrtletí. Instituty na druhé čtvrtletí předpovídají růst v rozsahu 0,7 procenta proti 0,6 procenta, což byl jejich dosavadní odhad z dubnové prognózy. Se stejným růstem počítají i ve třetím a čtvrtém čtvrtletí.
Loňský růst HDP o 2,7 procenta byl nejlepší za posledních šest let, takže pokud se splní odhady na letošní rok, eurozóna si opět polepší. Znamená to ale také, že Evropská centrální banka (ECB) bude mít více důvodů pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
Společný odhad institutů je nepatrně příznivější než odhad ECB, která v dubnu eurozóně předpověděla na letošní rok vzestup o 2,6 procenta. "Navzdory postupnému zpřísňování měnové politiky budou ekonomickou aktivitu dál podporovat investice. Aktivitu podpoří vysoký stupeň využití kapitálu," píše se ve zprávě.
Spotřeba domácností by se měla rovněž znatelně zvýšit, a smazat tak nepříznivý vývoj z prvního čtvrtletí, kdy se negativně projevil vliv vyšší sazby DPH v Německu. Čistý vývoz nicméně k celoročnímu růstu přispěje mírně negativně.
Navzdory příznivějšímu výhledu růstu HDP na letošní rok se bude inflace v eurozóně dál držet kolem dvou procent. To je na samé hranici stropu cenové stability podle definice ECB. Výhled inflace se opírá o předpoklad, že cena ropy Brent zůstane relativně stabilní kolem 70 dolarů za barel. Brent ale v těchto dnech směřuje k rekordu a prodává se za zhruba 77 dolarů.
Prognóza také předpokládá, že kurz eura k dolaru bude ve druhém pololetí blízko 1,35 USD/EUR. Dolar je ale nyní vůči euru rekordně slabý a jeho kurz kolísá kolem 1,37 USD/EUR.