Nutnost zdražit výrobci podle deníku vysvětlují tím, že poskočily ceny surovin, a to zejména ty světové. V případě sýrařů jde o ementálové a čedarové hmoty, u sunaru o sušené mléko. Jeho cena se za poslední rok zvedla na světových trzích o čtvrtinu.
Některé výrobky už přitom podle MfD podražily. Krabicové mléko se podle výrobců zvedlo za poslední dva měsíce o dvě koruny, i když v číslech statistiků to tolik vidět není. O pár korun šly nahoru i ceny másla. Celkově potraviny zdražují od poloviny loňského roku, do té doby se po dva roky takřka nepohnuly.
Podle Tomáše Holuba, šéfa měnové politiky České národní banky, která ceny hlídá, je popohnala jak horší loňská úroda, tak zdražování ropy, energií a zvyšování mezd. To firmám zvedá náklady a postupně se promítá i do cen výrobků. "Je tu i dlouhodobější potenciál k dotahování cen potravin na úroveň vyspělých zemí, takže určitý růst jejich cen u nás lze čekat," řekl MfD Holub.
Jak ale MFD poznamenává, mezi zdražením u výrobce a v obchodě stojí ještě obchodník. "V Česku panuje vysoká konkurence a prodejci se snaží cenu udržet. Když ale zdraží jeden, neotálejí to samé udělat ti zbývající. Zákazníci si připlatí hlavně tehdy, když je výrobce dost silný," píše Mladá fronta Dnes.