Výrazné zpomalení podle ČSÚ zaznamenaly zejména práce na inženýrských stavbách, a to zejména kvůli obtížím při jejich přípravě a financování. Dvouciferný růst si nicméně zachovalo pozemní stavitelství, což souviselo s pokračující intenzivní výstavbou obchodních center, logistických areálů a bytů.
Výsledky podle statistiků ovlivnilo i zhoršení dodávek základních stavebních a izolačních materiálů a nedostatek některých odborných stavebních profesí.
Podle mluvčího stavební firmy Metrostav Františka Poláka znamená pokles stavebnictví jen lokální výkyv, který je způsoben velkým růstem stavebnictví v zimních měsících; nyní už podle něj nemají investoři tolik peněz, aby tak vysoké tempo růstu udrželi. "Stavebnictví však bude stále růst a dosáhne ročního růstu až šesti procent," dodal Polák.
Počet zaměstnanců ve stavebních firmách, které měly 20 a více lidí, klesl proti loňskému květnu o 1,8 procenta. Průměrná nominální měsíční mzda se zvýšila o 9,2 procenta na 22.559 Kč. Průměrná hodinová mzda stoupla o 12,6 procenta na 142 Kč.
Stavební úřady v květnu vydaly 10.203 stavebních povolení, v tom 5502 pro nové stavby a 4701 pro změny dokončených staveb. Počet stavebních povolení meziročně poklesl o 18,2 procenta.
Novou výstavbou vzniknou stavby v hodnotě 17,4 miliardy korun a přestavbami v hodnotě 8,2 miliardy korun.
Stavební úřady povolily v květnu výstavbu 3535 bytů, což bylo o 8,3 procenta bytů méně než v květnu 2006. Z toho novou výstavbou vznikne 2914 bytů a přestavbami 621 bytů. Orientační hodnota nově povolených bytů v bytových domech byla 7,7 miliardy korun.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem v dubnu 2007 vzrostla stavební produkce po očištění od vlivu počtu pracovních dnů meziročně o 6,6 procenta. Z členských států, za které byla data dostupná, vzrostl index stavební produkce nejvýše v Rumunsku o 36,2 procenta, Polsku o 33,5 procenta, na Slovensku o 13,4 procenta a v Německu o 0,2 procenta. Nejvyšší pokles zaznamenal Eurostat v Portugalsku, a to o 3,6 procenta.