Podle Vlastislava Machandera ze státního podniku Mezinárodní testování drůbeže se v Česku ročně vykrmí asi 140 milionů kusů kuřat a zhruba tři miliony krůt. Podle dosavadních rozhodnutí veterinářů má být kvůli šíření nákazy v chovech na Ústeckoorlicku celkově utraceno zhruba 19.000 krůt a 83.000 brojlerů.
Výpadek produkce jednodenních kuřat kvůli vybití 70.000 slepic ve dvou rodičovských chovech pak může představovat asi procento až čtyři procenta z celoročního tuzemského objemu, vyplývá z hrubých odhadů odborníků. Rodičovská hejna v Česku čítají asi dva miliony kusů slepic.
"Násadová vejce se dají nahradit z jiných zdrojů," řekl náměstek ministerstva zemědělství Stanislav Kozák. Zčásti může podle něj mezeru vyplnit sám postižený producent, který má další chovy a významný podíl na domácím trhu, zčásti pak další firmy. Možností jsou i dovozy ze zahraničí, podotkl.
Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová ale upozorňuje, že v Evropě je poměrně velký hlad po násadových vejcích i jednodenních kuřatech a už nyní je jich spíše nedostatek.
"Poptávka po kuřatech v Evropě je velká," potvrzuje člen představenstva drůbežářské unie František Novák. Likvidace dvou rodičovských chovů na Orlickoústecku ale podle něj situaci na trhu výrazněji ovlivnit nemůže.
Ptačí chřipka se v tuzemsku poprvé objevila loni. Zjištěno bylo 14 případů a vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky. Nyní se po roční pauze nemoc vrátila a zasáhla dosud čtyři chovy drůbeže na Orlickoústecku. Vybity ale budou z preventivních důvodů ještě další tři.