Dvě pásma zdanění by podle komunistů měla být zavedena pro firmy. Malé do 10 milionů zisku by měly podle komunistického návrhu odvádět 24 procent, větší 32 procent.
S vládním návrhem reformy komunisté rozhodně nesouhlasí, nepodpoří ho ani v případě, že z balíku změn vypadnou kontroverzní daňové normy. "I kdyby koalice z něčeho vycouvala, KSČM reformu nemůže podpořit, protože zůstanou tvrdé sociální škrty," uvedl Dolejš. Připomněl tak, že daňová část reformy se nelíbí ani části vládní ODS, a není proto jisté, že bude v srpnu sněmovnou v takzvaném druhém čtení přijata.
Komunisté hodlají podpořit v odporu proti reformě odbory. Stejně jako odboráři například nechtějí zrušit úlevy na podnikové stravování. Omezit navrhnou daňové paušály.
Sadu pozměňovacích návrhů k vládní reformě komunisté sněmovně pošlou do 25. července.
Dosavadní vládní návrh počítá u zaměstnanců s patnáctiprocentní sazbou, ovšem ze superhrubé mzdy, tedy mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na pojistné. Skutečné zdanění by v takovém případě činilo zhruba 23 procent. Firmám chce kabinet snížit daně na 19 procent až od roku 2010.
Daňová skupina uvnitř ODS však navrhla snížit daň z příjmu na 19 procent pro firmy zřejmě již od příštího roku. Stejná sazba by se měla vztahovat i na zaměstnance, ale vypočítávat by se měla z hrubé mzdy, a nikoli z takzvané superhrubé, jak předpokládá vládní návrh reformy veřejných rozpočtů.
K prosazení reformy potřebuje koaliční vláda ODS, zelených a lidovců hlasy všech svých poslanců a spoléhat se musí i na dva přeběhlíky z řad ČSSD. Výhrady k reformě má vedle skupiny kolem exministra financí ODS Vlastimila Tlustého například lidovec Jan Kasal.