Komunisté budou prosazovat progresivní zdanění příjmů

13.07.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. července (ČTK) - Komunisté budou na srpnové schůzi sněmovny, která se sejde kvůli reformě financí, prosazovat zavedení čtyřicetiprocentního zdanění příjmů fyzických osob nad milion korun. Navrhnou také, aby nejnižší sazba daně z příjmů fyzických osob klesla z 12 procent na devět. Novinářům to po dnešním zasedání výkonného výboru KSČM řekl místopředseda komunistů Jiří Dolejš.

Dvě pásma zdanění by podle komunistů měla být zavedena pro firmy. Malé do 10 milionů zisku by měly podle komunistického návrhu odvádět 24 procent, větší 32 procent.

S vládním návrhem reformy komunisté rozhodně nesouhlasí, nepodpoří ho ani v případě, že z balíku změn vypadnou kontroverzní daňové normy. "I kdyby koalice z něčeho vycouvala, KSČM reformu nemůže podpořit, protože zůstanou tvrdé sociální škrty," uvedl Dolejš. Připomněl tak, že daňová část reformy se nelíbí ani části vládní ODS, a není proto jisté, že bude v srpnu sněmovnou v takzvaném druhém čtení přijata.

Komunisté hodlají podpořit v odporu proti reformě odbory. Stejně jako odboráři například nechtějí zrušit úlevy na podnikové stravování. Omezit navrhnou daňové paušály.

Sadu pozměňovacích návrhů k vládní reformě komunisté sněmovně pošlou do 25. července.

Dosavadní vládní návrh počítá u zaměstnanců s patnáctiprocentní sazbou, ovšem ze superhrubé mzdy, tedy mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na pojistné. Skutečné zdanění by v takovém případě činilo zhruba 23 procent. Firmám chce kabinet snížit daně na 19 procent až od roku 2010.

Daňová skupina uvnitř ODS však navrhla snížit daň z příjmu na 19 procent pro firmy zřejmě již od příštího roku. Stejná sazba by se měla vztahovat i na zaměstnance, ale vypočítávat by se měla z hrubé mzdy, a nikoli z takzvané superhrubé, jak předpokládá vládní návrh reformy veřejných rozpočtů.

K prosazení reformy potřebuje koaliční vláda ODS, zelených a lidovců hlasy všech svých poslanců a spoléhat se musí i na dva přeběhlíky z řad ČSSD. Výhrady k reformě má vedle skupiny kolem exministra financí ODS Vlastimila Tlustého například lidovec Jan Kasal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK