Americké akcie skončily týden na rekordech a v optimismu

14.07.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 14. července (ČTK) - Americké akciové trhy v závěru týdne pokračovaly v růstu, podporovány nadějemi na příznivý vývoj domácí ekonomiky. Hlavní indexy uzavřely v pátek na nových rekordech a široký index 500 akcií se dostal na absolutní vrchol, poprvé od splasknutí internetové "bubliny" z přelomu století. Burzám pomohla zejména optimistická zpráva o růstu spotřebitelské důvěry, která také pomohla ke stabilizaci kurzu dolaru k euru.

Dow Jonesův index v závěru stoupl o 0,33 procenta na nový rekord 13.907,25 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 získal 0,31 procenta a vystoupil na další maximum 1552,50; během dne se dostal až na absolutní rekord 1555,10 bodu, první průběžné maximum od 24. března 2000. Index trhu Nasdaq posílil o 0,2 procenta na rovných 2707 bodů a průběžně vystoupal nejvýše za šest a půl roku.

Dow Jones a S&P 500 dosáhly závěrečných rekordů druhý den po sobě. Za celý týden Dow Jonesův index získal 2,2 procenta, S&P 500 stoupl o 1,4 procenta a Nasdaq si připsal 1,5 procenta.

Trh z počátečního kolísání dovedla k růstu zejména zpráva Michiganské univerzity o růstu indexu spotřebitelské důvěry na maximum za šest měsíců. Investorům přinesla naději na příznivý vývoj ekonomiky; o zbytek se postaraly pozitivní dopady velkých fúzí a očekávání pozitivních čtvrtletních výsledků obchodovaných firem.

Analytici očekávají další růst a někteří předpokládají, že index S&P 500 vystoupí v dohledné době na 1600 bodů. "Tento růst žene důvěra ve výsledkové zprávy spolu s rozsáhlým objemem likvidity (investovaných peněz) od fondů soukromého kapitálu a zpětných odkupů akcií," řekl agentuře Reuters šéf firmy Hester Capital Management Craig Hester.

Akcie konglomerátu General Electric vzrostly o 1,3 procenta díky dobrému výhledu do dalšího čtvrtletí a plánu zvýšeného odkupu akcií. Silný zájem byl také o hliníkárenský gigant Alcoa, který se stal terčem spekulací o chystaném převzetí.

Emise společností, které stavějí obytné domy, posilovaly díky zprávám, že investor Warren Buffett chce koupit podíl ve firmě Hovnanian Enterprises. Index rezidenčního stavebnictví vzrostl o čtyři procenta a Hovnanian získal 12 procent, což byl jeden z nejvyšších pátečních přírůstků na newyorské burze.

Na devizovém trhu se dolar k euru díky spotřebitelské důvěře stabilizoval, třebaže předtím jej srážely údaje o slabých maloobchodních tržbách a obavy z vývoje na hypotečním trhu. Vůči koši měn ovšem dolar klesal šestý den po sobě a celotýdenní pokles byl z tohoto hlediska jeho druhý nejhlubší v tomto roce.

Americká měna nakonec v New Yorku zůstala proti čtvrtku beze změny na 1,3780 USD, přes den však spadla na nové rekordní minimum 1,3815 USD. K jenu dolar klesl o dalšího půl jenu na 122,00 JPY a k britské libře oslabil na nové 26leté minimum 2,0366 USD. Dolarový index ke koši měn byl nejnižší za dva a půl roku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK