Odhadovaná ztráta představuje výnos, který by podnik získal v následujících letech, kdyby dřevo těžil a prodával za podmínek neovlivněných přírodní kalamitou. Do záporného hospodářského výsledku proto kalamita letos podnik neuvrhne. "Výsledek letošního roku bude opět plusový," řekl Dolejský.
Orkán ve státních lesích poškodil asi 5,1 milionu metrů krychlových dřeva, což představuje přibližně dvě třetiny letošní plánované těžby. Zároveň jde o největší kalamitu v historii podniku.
Zatím se podniku podařilo vytěžit přes 4,4 milionu metrů krychlových dřeva, tedy asi 86 procent kalamity. "Kalamita je na většině území již zpracována, zbývá dokončit práce na jednotkách, na kterých rozsah kalamity překračoval obvyklý roční objem těžby nebo se k němu výrazně blížil," řekl Dolejský. Zejména jde o některé lesní správy v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Královéhradeckém kraji.
Přednostně dřevaři těží smrkové dříví, které je nejvíce ohroženo škůdcem kůrovcem. Převážná část zatím nevytěženého dřeva je ve vyšších polohách, kde je vývoj kůrovce pomalejší. Podnik kvůli boji s kůrovcem položil více než 145.000 lapáků a instaloval 39.000 feromonových lapačů.
Při likvidaci kalamity se lesníci potýkají zejména s nedostatkem vagonů pro přepravu dřeva po železnici. Zpracovatelé také nestíhají kalamitní dřevo zpracovat. Lesnicko-dřevařský holding CE WOOD nedávno oznámil, že proto hodlá nákladem kolem půl miliardy korun vybudovat až deset mokrých skladů kulatiny, které umožní dlouhodobě skladovat neplánovaně vytěžené dřevo.
Podle lesního zákona má být zimní kalamita obvykle zpracována do konce června. O prodloužení termínu zpracování kalamity však LČR žádat nemusely. Již při vyhlášení nouzového stavu po orkánu totiž ministerstvo zemědělství Lesům ČR stanovilo termín likvidace do letošního 31. prosince.
V celé zemi lednový vichr srazil zhruba deset milionu metrů krychlových dřeva a s likvidací kalamity se potýkají i další vlastníci lesů. V Krkonoších orkán Správě Krkonošského národního parku poničil zhruba 88.000 metrů krychlových dřeva, což představuje téměř hodnotu roční těžby. Zatím se dřevařům v Krkonoších podařilo vytěžit asi 95 procent kalamity, na jejíž likvidaci park dostal od státu 28 milionů korun. "Zbylých asi 6000 metrů krychlových dřeva bude zlikvidováno do konce července," řekl ČTK mluvčí KRNAP Radek Drahný. Prodloužení těžby po 30. červnu parku ministerstvo životního prostředí povolilo.
V Národním parku Šumava těžařům zbývá zpracovat ještě asi 120.000 metrů krychlových polomů a vývratů z celkového odhadovaného množství 800.000 metrů krychlových. Údaj se však mění každým dnem, jak lesníci postupují do oblastí, které dosud nezmapovali, řekl ČTK Libor Hošek ze správy parku.
V druhých zónách šumavské divočiny, tedy oblastech, kde se smí těžit, nyní lesníci v boji s kůrovcem stříkají na stromy speciální přípravky, takzvané biocidy. Jejich použití povolila vláda. Ošetřit tak chtějí do září zhruba 150.000 m3 dřeva.
Škody na poničeném majetku, především rozbitých přístřešcích a lavičkách na turistických stezkách či oplocenkách, odhadují správci parku na stovky tisíc korun. Od státu dostali na likvidaci kalamity 88 milionů korun.