"Pokud zahraniční fondy prodávají asijský majetek, znovu přehodnocují své portfolio nebo se snaží pokrýt ztráty v USA," uvedl předseda Westlink Global Equities Rommel Macapagal. "Avšak u místních investorů jde o pocity. Když přijdou velké poklesy, mají sklon k nervozitě, protože očekávají prodeje zahraničních fondů. Mají tendenci se stáhnout," dodal k vývoji na asijských trzích.
Prudce klesly trhy v Hongkongu, Austrálii, na Tchaj-wanu, v Singapuru, Malajsii a na Filipínách. Většina zahraničních investorů se totiž v reakci na propad v USA rozhodla stáhnout z rizikového majetku, mezi který řadí i investice na rozvíjejících se asijských trzích. Na Filipínách byl pokles indexu nejvyšší za deset let a tchajwanský index oslabil až o 4,2 procenta.
Dolů zamířily i čínské akcie, jejich ztráty však nebyly tak výrazné, jako u ostatních akciových trhů. Čínské trhy stáhla dolů hlavně obava, že akcie za posledních pět dní rostly příliš rychle. Po otevření index oslabil o 1,79 procenta, dopoledne však jeho ztráty činily pouze 0,11 procenta. Ve čtvrtek index vzrostl o 0,52 procenta na rekordních 4346,458 bodu a za pět předchozích seancí posílil o 11 procent. Pokles čínských akcií o devět procent na konci února vyvolal propad akciových trhů na celém světě.
Japonský jen v Asii vystoupil vůči dolaru na nejvyšší hodnotu za tři měsíce a k euru nejvýše za šest týdnů. Důvodem byl propadl na akciových trzích. Později však většinu svých zisků smazal, protože japonští investoři se rozhodli využít růstu jenu k nákupu zahraničních měn a majetku a vydělat na jeho předchozím posílení.
Dolar se během dne propadl vůči jenu až na 118,02 JPY, později však oživil a končil na 118,95 JPY. Ve čtvrtek v New Yorku uzavřel na 118,70 JPY. Euro k jenu nakonec stouplo na 163,50 JPY z čtvrtečních 163,20 JPY. Kurz eura vůči dolaru zůstal téměř beze změny na 1,3743 USD, napsaly agentury AP a Reuters.