Státy se nižšími podnikovými daněmi snaží přilákat více zahraničních investorů. Nejvýraznější pokles podnikových daní zaznamenaly země Evropské unie, kde firmy v průměru odvádějí 24,2 procenta. Nejpomaleji klesají podnikové daně podle KPMG v Asii a Tichomoří. "Již dnes je jasné, že sazby daně z příjmů firem budou klesat i v příštím roce. Snižování plánuje Velká Británie, Španělsko, Německo a pravděpodobně i Česká republika," uvádí KPMG.
Z 92 zemí zapojených do průzkumu letos daně z příjmu právnických osob snížilo 18 z nich. V EU snížilo daňové sazby sedm zemí. Nejvyšší podnikové daně má v EU Německo (40 procent), nejnižší Kypr a Bulharsko (10 procent). Nízký průměr podle studie udržuje EU zejména díky státům, které do unie vstoupily v letech 2004 až 2007. K významnému snížení z 30 na 20 procent letos přistoupilo u podnikových daní i Turecko.
V ČR je v současnosti daň z příjmu právnických osob na 24 procentech a podle reformy navržené vládou by měly do roku 2010 klesnout na 19 procent.
"Ačkoliv země EU masivně snižují sazby daní z příjmu právnických osob, daňová zátěž v podobě DPH nebo daně ze zboží a služeb patří mezi nejvyšší na světě," upozorňuje studie. V průměru se sazba DPH nebo daně ze zboží a služeb pohybuje v EU na 19,5 procenta, v zemích OECD na 17,7 procenta, v Latinské Americe na 14,2 procenta a v Asii na 10,8 procenta. Celosvětovými šampiony je pak trojice severských zemí, Dánsko, Švédsko a Norsko, u nichž sazby nepřímých daní překročily hranici 25 procent.
V ČR je v současnosti základní sazba DPH na 19 procentech, sníženou vláda plánuje zvýšit z pěti na devět procent. Vyšší základní sazbu než ČR má například Francie, Slovinsko, Finsko nebo Polsko. Nejmenší naopak latinskoamerická Aruba, Panama nebo Japonsko.