...
Slovenská centrální banka (NBS) ponechala v úterý úrokové sazby podle očekávání beze změny, ale současně se výrazněji vymezila vůči riziku inflace.
Dvoutýdenní zápůjční sazba tak zůstala již třetí měsíc na 4,25 procenta a udržela si prémii 25 bazických bodů proti hlavní sazbě eurozóny.
Člen bankovní rady NBS Peter Ševčovic na tiskové konferenci po měnovém zasedání uvedl, že by slovenští představitelé měli pečlivě sledovat inflační rizika s tím, jak se blíží termín pro hodnocení připravenosti na vstup do eurozóny na jaře 2008.
"Měnová politika by měla zůstat velmi obezřetná a centrální banka se bude i nadále koncentrovat na pozorování jednotlivých rizik," řekl Ševčovic.
Mezi inflačními riziky zmínil ceny energií, vývoj kursu amerického dolaru, možné zvýšení spotřebních daní a vyšší tempo růstu mezd než produktivity práce.
NBS snížila hlavní sazbu dvakrát o 25 bazických bodů v březnu a dubnu, když sílící koruna zpřísnila měnové podmínky, a přispěla tak k utlumení inflačních tlaků.
Viceguvernér Martin Barto dodal, že se ekonomika vyvíjí podle předpokladů centrální banky a nepozoruje žádné známky jejího přehřívání.
Analytici očekávají, že Evropská centrální banka (ECB) v září zvedne úrokové sazby o 25 bazických bodů a někteří počítají i s dalším zpřísňováním měnové politiky eurozóny.
"Posun (NBS) k jestřábí rétorice potvrzuje náš pohled, že příští pohyb úrokových sazeb bude směrem vzhůru," uvedla analytička Lucia Štekláčová z ING Bank v Bratislavě.
"Pokud jde o načasování, preferujeme růst sazeb o 25 bazických bodů v prvním kvartále 2008, spolu s očekávaným zvýšením ECB na 4,50 procenta."
Slovenská koruna, již brzdily obavy z možného překvapivého snížení sazeb, zpevnila po oznámení verdiktu NBS o 0,18 procenta na 33,355 za euro .
Ševčovic naopak dodal, že silnější koruna pomáhá držet inflaci na uzdě, ale kdyby se obnovil trend prudkého růstu z konce roku 2006 a prvních měsíců letošního roku, nemuselo by to mít pozitivní dopad na reálnou ekonomiku.
Spotřebitelská inflace počítaná na bázi harmonizované s EU klesla v květnu i červnu na rekordní minimum 1,5 procenta a NBS předpovídá obdobné tempo průměrné inflace i ve druhém čtvrtletí roku 2008, kdy bude EU posuzovat žádost Slovenska o zavedení eura.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]