"I přes vysokou penetraci mobilních telefonů, kterou se může ČR chlubit, výsledky výzkumu naznačují, že obliba odesílání zpráv MMS je v Česku ve srovnání s desítkou zemí střední a východní Evropy na nízké úrovni," uvedla agentura.
MMS mají v oblibě Slovinci, kde tuto službu občas využívá 24 procent vlastníků mobilního telefonu, ale také Ukrajinci (16 procent). ČR s devíti procenty mírně zaostává za průměrem regionu, který je o procento vyšší. Zajímavé také je, že ti, kteří si zprávy MMS oblíbili v Rusku, odesílají multimediální zprávy v největším počtu - průměrně tři MMS zprávy denně.
Výsledky výzkumu podle GfK také ukazují, že rozšíření mobilních telefonů odráží kupní sílu obyvatelstva, ale i specifické podmínky v jednotlivých zemích. Ty například spočívají v úrovni konkurence v mobilních komunikacích, postoje k využívání mobilních telefonů nebo dostupnost jiných forem komunikace.
Nejvyšší rozšíření mobilních telefonů vykazuje Slovinsko (92 procent), následuje ČR (86 procent), Rakousko (83 procent), Slovensko a Maďarsko (shodně 79 procent). Na opačném konci žebříčku se umístilo Bulharsko s 59 procenty. Významně pod průměrem regionu jsou také Rumunsko a Ukrajina. V průměru tři čtvrtiny populace regionu střední a východní Evropy vlastní alespoň jeden mobilní telefon, uvedla GfK.
V mezinárodním srovnání jsou to ale právě Češi, kteří nejčastěji uvádějí, že užívají dva nebo více mobilních telefonů zároveň (12 procent). Následují Slovinci a Rumuni (devět procent) a Chorvati (osm procent). Naopak například v Rakousku je taková praxe méně obvyklá, kde dva mobily používá pět procent lidí.
On-line výzkum zaměřený na využívání mobilních telefonů byl uskutečněn v 11 zemích regionu střední a východní Evropy. Zaměřil se na telefonování z mobilních telefonů a odesílání SMS a MMS. Výzkumu se v každé zemi zúčastnilo 1000 respondentů starších 15 let. Dotazování se uskutečnilo v lednu a únoru 2007 v Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Rusku, na Slovensku, ve Slovinsku, v Srbsku, na Ukrajině a v ČR.