Rozpočet podle MF ovlivnilo hospodaření v samotném červenci, kdy přebytek činil 18,4 miliardy korun. K výsledkům přispěl hlavně lepší výběr některých daní. Loni stát v červenci hospodařil s deficitem 8,1 miliardy korun.
Příjmy státu ke konci července stouply ve srovnání se stejným obdobím loni o 41,7 miliardy korun na 581,2 miliardy korun. Z toho celkové příjmy z daní a poplatků se zvýšily meziročně o 8,5 procenta na 303,8 miliardy.
Výrazně, o 12,5 miliardy korun, stouplo inkaso daně z příjmu právnických osob, ze kterých stát získal 67,4 miliardy korun. Meziročně se tak příjem zvýšil o 22,8 procenta, zatímco rozpočet počítá s růstem o 12,6 procenta.
"Inkaso v samotném červenci bylo ve srovnání s červencem roku 2006 o 14,5 miliardy Kč vyšší. To bylo způsobeno posunutím termínu splatnosti daně," uvedlo MF. Loni musely firmy podléhající auditu uhradit daně do konce června, letos byl termín do 2. července.
Na daních z příjmu fyzických osob vybral stát ke konci července o pět miliard více než loni, tedy 55,8 miliardy korun.
Více proti plánům stát vybral i na dani z přidané hodnoty, celkem 103,5 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o téměř 12procentní nárůst, což je zhruba dvakrát více, než MF očekávalo.
Naopak ve srovnání s loňskými sedmi měsíci stát vybral méně na spotřebních daních, a to o 5,5 miliardy korun. Celkem tak stát získal 66,6 miliardy korun.
Z pojistného na sociální zabezpečení stát obdržel 207,9 miliardy korun, z toho na důchody lidé odvedli 171,3 miliardy korun. Stát na penze poskytl 167,1 miliardy korun, a důchodový účet se tak dostal do mírného přebytku. Za celý rok má přebytek činit sedm miliard korun.
Celkové výdaje státu stouply meziročně o 21,6 miliardy korun na 561,5 miliardy. Do sociální oblasti stát vložil 224,1 miliardy korun.
Celkem 82,3 miliardy korun poslal stát územním samosprávám, zejména jako zálohy na školství a sociální služby. Vyšší čerpání podle MF ovlivnily především převody peněz na přímé náklady škol zřizovaných obcemi a kraji ve výši 55,9 miliardy korun. Dalších 13,4 miliardy korun představují převody obcím na sociální služby a dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky zdravotně postiženým.
Fondům sociálního a zdravotního pojištění z rozpočtu putovalo 27,8 miliardy korun. Na úrocích ze svého dluhu ČR zaplatila za letošních sedm měsíců 17,1 miliardy korun, o 0,1 miliardy méně než loni.
Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 14,2 miliardy Kč. Naopak z fondů EU přiteklo 20 miliard korun.