SVS: V Česku klesá počet případů týrání zvířat

01.08.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. srpna (ČTK) - V České republice v posledních letech klesá počet případů týrání zvířat. Zatímco v roce 2005 Státní veterinární správa (SVS) kvůli nevhodnému zacházení se zvířaty vedla 352 správních řízení, loni jich bylo 258. Informoval o tom mluvčí SVS Josef Duben.

Veterinární správa loni řešila například týrání dvou jalovic na Sedlčansku, jimž jejich majitel po nástupu do vězení nezajistil náhradní péči. Zvířata žila v nevyhovujících podmínkách, navíc nebyla řádně registrovaná, proto nemohla být nikam převezena. Náhradní péči nakonec zajistila sedlčanská radnice, která nechala krávy dodatečně evidovat. Po návratu majitele z vězení skončily krávy na jatkách.

Oprávněná byla také stížnost na chování muže z obce Uhřice. Do rybníka v blízkosti svého domu a do jeho okolí odhazoval na cizí pozemky vnitřnosti z drůbeže, uhynulé krůty, kozy a ovce. Inspektorům tvrdil, že tím zajišťuje krmení pro kachny, labutě a ryby. Živočišné zbytky už byly odklizeny, správní řízení ale zatím neskončilo.

Pracovníci SVS naposledy letos v červenci prověřovali v Kratonohách na Královéhradecku případ ovce, která uhynula při porodu. "Na údajné neposkytnutí první pomoci při porodu telefonem upozornil soukromý občan," uvedl Duben. Inspektoři zjistili, že chovatel zřejmě udělal chybu, když ovci nezajistit včasnou veterinární péči. "Správní řízení provede obec s rozšířenou pravomocí. Pokud bude uložena pokuta, bylo by možné hovořit i o několika desítkách tisíc korun," upozornil Duben.

I když počet správních řízení klesá, v některých regionech přibývá stížností na týrání zvířat. Například ve středních Čechách jich je ročně přes 300, z toho 90 procent je ovšem neoprávněných. "Často bývají případy skutečného i domnělého týrání zvířat hlášeny buď veterinářům nebo policii kvůli sousedským sporům. Zde pak bývá někdy obtížné věc posoudit," upozornil Duben, podle kterého inspektoři v těchto případech často odhalí jiné prohřešky vůči pravidlům chovu zvířat.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK