Investoři na ropném trhu reagovali na údaje, podle nichž se komerční zásoby ropy u největšího světového spotřebitele minulý týden snížily o 6,5 milionu barelů. Analytici přitom počítali s poklesem o 700.000 barelů. Zásoby byly nižší v každém americkém regionu, včetně oklahomského centra v Cushingu, odkud se dodává ropa na newyorskou burzu NYMEX.
"Tyto údaje stačí k tomu, aby růst cen ropy pokračoval," komentoval to agentuře Reuters Jim Ritterbusch, šéf firmy Ritterbusch and Associates. Cena severomořské ropy Brent však na zprávu z USA nereagovala a zůstala v mírné denní ztrátě. Kvůli protichůdnému vývoji se tak v posledním týdnu obnovila cenová přirážka americké ropy vůči Brentu. V minulých měsících byly ceny americké ropy kvůli přebytku zásob v USA pro investory méně směrodatné než Brent.
Vysvětlením prudkého poklesu zásob je však fakt, že americké rafinerie po dlouhém období výpadků prudce zvýšily produkci. Vytížení jejich kapacit za týden stouplo o 1,9 procentního bodu na 93,6 procenta. Díky tomu vzrostly zásoby benzinu o 600.000 barelů a především zásoby topného oleje a nafty vyskočily o 2,8 milionu barelů, což byl dvojnásobek odhadů.
"Velký vzestup kapacit vyvine tlak na ceny produktů," předpověděl Ritterbusch. Někteří jiní analytici se však domnívají, že ceny produktů zatím budou růst spolu s ropou.
Za poslední měsíc se cena americké ropy zvýšila o více než osm dolarů. Vedle poklesu ropných zásob za to může příliv nových peněz od fondů, mezinárodněpolitické napětí a neochota kartelu OPEC zvýšit těžbu.