Za růstem poptávky po nealkoholickém pivu je podle Veselého rostoucí kvalita tohoto nápoje a životní styl Čechů, kteří stále více cestují a ve větší míře dbají na správnou životosprávu. Nápoj má podle odborníků místo například ve správném pitném režimu.
"Nealkoholické pivo vyhovuje požadavkům na nápoj s dostatečným podílem vody, který je nesladký, a zároveň obsahuje látky na podporu trávení," uvedla vrchní nutriční terapeutka Tamara Starnovská z Thomayerovy nemocnice.
Dodala, že pivo obecně neobsahuje cholesterol ani tuky a má méně kalorií než například jablečný džus nebo kolové nápoje. "S pivem je často spojováno tloustnutí. Je ale třeba si uvědomit, že problém je v energii jídla, které se při pití piva konzumuje. Kalorie obsažené v pivu příliš velkou roli nehrají," podotkla Starnovská.
Muži by podle Starnovské měli vypít půl litru až litr piva denně, pro ženy jsou vhodné tři až šest deci každý den. Člověk by měl každý den vypít dva až tři litry tekutin denně, pivo by se tak na této části mohlo maximálně podílet zhruba ze třetiny.
Nealkoholické pivo by mělo obsahovat maximálně půl procenta alkoholu. To je množství, které tělo rychle odbourá a nerozpoznají ho ani přesné měřicí přístroje.
S rostoucí poptávkou po nealkoholickém pivu se zvyšuje i počet druhů tohoto nápoje. Český trh nabízí 21 značek, z toho dvě jsou z dovozu. Jedničkou na domácím trhu je se zhruba dvoutřetinovým podílem Radegast Birell z produkce Plzeňského Prazdroje.
Loni domácí pivovary zvýšily produkci o 3,8 procenta na rekordních 19,79 milionu hektolitrů piva. Z toho na domácí trh šlo 16,25 milionu hektolitrů a na export 3,54 milionu hektolitrů.