Za přebytkem ve prospěch ČR stojí především unijní dotace směřující do zemědělství. Do konce června do Česka přišlo devět miliard korun (320,2 milionu eur) z příspěvků Společné zemědělské politiky, jejíž přímé platby za předcházející rok se vyplácejí v prvním čtvrtletí. Další tři miliardy korun (107,2 milionu eur) stát získal na podporu rozvoje venkova.
Ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti přišlo z unie v prvním pololetí 3,3 miliardy korun (118,6 milionu eur) na financování programů a projektů z let 2004 až 2006.
V celkových příjmech nejsou započítány peníze z komunitárních programů, o kterých ministerstvo nemělo k dispozici údaje. Tyto programy podporují například projekty zaměřené na vědu a výzkum, na boj proti násilí na dětech a ženách nebo aktivity k předcházení diskriminace.
Ministerstvo upozornilo, že ČR už letos nedostává peníze na takzvané rozpočtové kompenzace, které byly v minulosti výrazným příjmem z unijního rozpočtu. Noví členové EU na ně totiž mají nárok pouze v prvních třech letech po vstupu.
Během členství v unii od května 2004 do konce letošního června Česko čerpalo z rozpočtu EU celkem o 18,3 miliardy korun (zhruba 650 milionů eur) více, než přispělo. Získalo 112,3 miliardy korun (3,8 miliardy eur) a odvedlo 94 miliard korun (3,1 miliardy eur).
Pomoci zvládnout příliv peněz z unijního rozpočtu by měl program pro úředníky státní a krajské správy. Měli by si v něm prohloubit znalosti o tom, jak řídit a kontrolovat čerpání peněz ze strukturálních fondů EU. Školení bude provádět společnost Ernst&Young, kterou ministerstvo financí vybralo ve veřejné soutěži. Projekt za přibližně osm milionů korun plně financuje EU.
"V období 2007 až 2013 budou jednotlivé resorty a regiony administrovat dotace ve výši přibližně 745 miliard korun. Kvalitně a včas vyškolení pracovníci napříč veřejnou správou jsou pro úspěšné zvládnutí celé agendy klíčoví," vysvětlil vedoucí projektu Josef Svoboda.
Ernst&Young sestavila mezinárodní tým odborníků a školitelů, kteří kromě výuky vytvoří manuál pro audit platný pro veřejnou správu. Do školících programů by se mělo za osm měsíců zapojit přibližně 250 lidí. Někteří z nich budou následně působit jako školitelé pro další své kolegy.