Bývalý manažer CzechInvestu podal trestní oznámení na Slonkovou

02.08.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. srpna (ČTK) - Odstupující ředitel odboru rozvoje investičních projektů v CzechInvestu Vladimír Nešpůrek podal trestní oznámení na novinářku Sabinu Slonkovou. V článku na serveru Aktuálně.cz o Nešpůrkově odchodu z vládní agentury se podle něj dopustila pomluvy a křivého obvinění. Informoval o tom Nešpůrek v tiskovém prohlášení zaslaném prostřednictvím marketingové agentury. Server si podle svého ředitele Jakuba Ungera za zveřejněnými materiály stojí.

Nepravdivé jsou podle Nešpůrka informace z textu Slonkové, že se podílel na "nedobrovolném převozu" podnikatele Tareka Bechary a že spolupracoval s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem. Bechara byl podezřelý z únosu a vraždy Krejčířova otce Lamberta. Nepravdivá jsou podle Nešpůrka také tvrzení, kterými se Slonková snaží prokázat, že byl jako policejní detektiv zapleten do kriminální činnosti.

"Tyto neověřené informace mě významně profesně poškodily a poškozují a myslím si, že na druhé straně neprospívají ani profesní úrovni paní Slonkové. Tyto nepravdivé informace mě podstatným způsobem diskvalifikují ze státní služby," uvedl Nešpůrek v tiskovém prohlášení. Po vydavateli Aktuálně.cz bude požadovat omluvu a náhradu přes deset milionů korun. Částka podle něj odpovídá dlouhodobě ušlé mzdě na úrovni vyššího státního úředníka.

Ředitel serveru Aktuálně.cz Unger se za Slonkovou postavil. "Vyjádření zástupců pana Nešpůrka ani jeho případné osobní výroky nehodláme nijak komentovat - s výjimkou ujištění, že za materiály zveřejněnými v Aktuálně.cz si stojíme," sdělil ČTK.

Nešpůrek podal trestní oznámení také na neznámého pachatele z řad policie. Ten se podle něj dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování zákona na ochranu utajovaných skutečností. Slonková totiž podle Nešpůrka jako informační zdroj používá neuzavřené policejní svazky Kmotr a Krakatice.

Nešpůrek byl spolu s dalším vyšetřovatelem závažné hospodářské trestné činnosti Pavlem Sladkovským v únoru 1996 postaven mimo policejní službu pro podezření z korupce. Podle následné obžaloby požadovali úplatek po bývalém řediteli České banky Ivanu Fišerovi. Soud prvního pražského obvodu je ale v listopadu 2002 pro nedostatek důkazů obžaloby v plném rozsahu zprostil.

Z funkce šéfa odboru v CzechInvestu Nešpůrek odešel po několika týdnech na konci července, v srpnu má ještě v agentuře předávat agendu kolegům. Oficiálně CzechInvest opouští na vlastní žádost, podle serveru Aktuálně.cz ale na jeho odchod tlačil premiér Mirek Topolánek. Předsedovi vlády se údajně nezamlouvaly personální změny v agentuře pod taktovkou ministra průmyslu a obchod Martina Římana.

Říman na konci března odvolal z funkce generálního ředitele CzechInvestu Tomáše Hrudu a na jeho místo jmenoval Romana Čermáka. Na protest poté podalo výpověď více než pět desítek zaměstnanců agentury včetně všech deseti členů vedení. Vláda pak musela na nátlak opozice situaci v CzechInvestu vysvětlovat na jednání Poslanecké sněmovny.

Po hromadném odchodu zaměstnanců se do vedení agentury dostal i Pavel Jaroš. Z funkce finančního ředitele byl ale na konci června stejně jako Nešpůrek odvolán po několika týdnech. Oficiálně skončil ve zkušební lhůtě, server Aktuálně.cz ale krátce před Jarošovým odvoláním upozornil na jeho problematickou minulost. Jaroš byl spolu s Karlem Srbou jako jeho nástupce ve funkci generálního sekretáře ministra zahraničí obviněn z finančních machinací při rekonstrukcích českých ambasád. Soud ale celou kauzu zastavil.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK