Potravináře v Evropě nutí růst cen surovin zdražovat

02.08.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 2. srpna (ČTK) - Spotřebitelům po celé Evropě se prodražují náklady na potraviny, protože prudký růst cen potravinářských surovin nutí výrobce přenášet zvýšené náklady do cen jejich zboží. Plně tomu zabránit nebudou schopny ani snahy obchodních řetězců cenové nárůsty co nejvíce omezit, řekli analytici agentuře Reuters.

Ceny pšenice od dubna vyskočily o 50 procent, zejména v obavách ze špatné úrody. To se promítlo do výrazného zdražení mléka, másla a dalších mléčných výrobků, protože výživa dobytka je z valné části závislá na obilných krmivech. Většina potravinářských koncernů jako Danone, Nestlé, Unilever a Cadbury odhaduje, že spotřebitelé zřejmě letos zaplatí za potraviny v průměru o 1,5 až 2,5 procenta více.

Zemědělští výrobci přitom očekávají ještě mnohem vyšší nárůsty. Například ceny potravin v České republice by do konce letošního roku mohly vzrůst v průměru o deset procent, odhadl tento týden prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Podle něho budou ceny růst i příští rok, protože potraviny se v ČR údajně dlouhodobě prodávají za velmi nízké ceny.

"Přední potravinářské společnosti nestojí před krizí, ale budou nuceny zvyšovat ceny; tomu se jim minulé tři roky dařilo vyhýbat, třebaže ceny zemědělských produktů byly na vzestupu," řekl analytik francouzské makléřské firmy Natixis Securitiers François Digard.

Ekonomové se obávají, že dlouhodobý růst cen surovin by mohl mít negativní dopady na inflaci, kterou se dařilo od 90. let díky globalizaci držet pod kontrolou. Nebezpečí inflace zvýraznily poslední události v Německu, kde se v červnu zvýšily ceny mléka o více než deset procent a tento týden mlékárenská asociace upozornila, že ceny mléčných výrobků budou muset kvůli drahému krmnému obilí stoupnout až o 50 procent. K růstu cen potravin přispějí i nedávné povodně v Británii.

Na německém maloobchodním trhu sice vládne ostrá konkurence, řetězec diskontních supermarketů Lidl však již oznámil, že zdražení se tentokrát dotkne i spotřebitelů. "Po mnoha letech stabilních cen mléka jsme byli nuceni upravit ceny některého zboží," řekl mluvčí Lidlu.

Ceny rostou i v zemích sousedících s Českou republikou. Zdražení již ohlásili polští pekaři, jimž se ceny mouky zvedly o 15 procent, a čeká se další nárůst. V Maďarsku na ceny působí neúroda v důsledku sucha, což zvýšilo ceny obilí proti loňsku na dvojnásobek. Maďarští výrobci masa tento týden uvedli, že rostoucí náklady na krmiva povedou ke zdražení masa o 15-30 procent.

Růst cen podle analytiků souvisí vedle špatné úrody také s prudkým nárůstem poptávky po obilí využívaném jako biopalivo, a to v Evropě i Spojených státech. Také výrazně roste poptávka po potravinách v Číně, která je nelidnatější zemí světa a zažívá obrovský hospodářský vzestup.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK