"Zelení hlavní bitvu svedli při konstrukci koaliční smlouvy a přípravě materiálu do vlády a byli jsme úspěšní," řekla Jacques. Klíčové podle ní pro zelené je, aby již koalice nezasahovala do dohodnuté podoby ekologických daní. "Kdyby se to mělo posouvat nějakým směrem, tak s tím by zelení zásadně nesouhlasili. Nikdo nám nic takového ale neavizoval," řekla. Zelení podle ní považují vládní materiál za přijatelný kompromis a neradi vidí, že se jejich koaliční partneři na poslední chvíli snaží "vyboxovat" své stranické představy.
Občanští demokraté chtějí vládní balík více přiblížit svým předvolebním slibům o snižování daní, a připravují proto novou variantu daní z příjmu. Lidovcům vadí například to, že by měly u lékaře platit i děti. Občanští demokraté dosud mluvili o tom, že jsou ochotni podpořit nanejvýš výjimku pro děti do šesti let.
Zelení mají blíže k lidoveckému stanovisku a chtějí prosadit zvýšení věkové hranice pro výjimku od poplatků pro děti, řekla Jacques. Nelíbí se jim prý také změny, které by podle nich mohly uškodit firmám zaměstnávajícím zdravotně postižené lidi. "Jsou to ale spíše určité dílčí změny. Určitě to nejsou témata, na kterých by se to štíplo. Takové téma už tam z mého pohledu prostě není," dodala poslankyně.
Největší překážkou koaliční dohodě na reformě jsou podle Jacques protichůdné požadavky ODS a KDU-ČSL v daňové oblasti. Kvůli těmto rozporům podle ní hrozí i to, že by celá daňová část mohla být vypuštěna. Zda by takové řešení bylo pro zelené přijatelné, ale zatím nechtěla komentovat. V každém případě podle ní platí, že zelení podpoří pouze takové změny v reformě, na kterých se koalice shodne a budou součástí společného pozměňovacího návrhu.
Sněmovna by se měla k jednání o vládním reformním balíku sejít 14. srpna. Schůzka užšího vedení koaličních stran k reformě se podle Jacques uskuteční koncem příštího týdne. Koaliční poslanci se poté možná budou změnami v reformě zabývat na společném zasedání.
ČSSD a KSČM vládní předlohu odmítají, podle levice na ní vydělají jen ti nejbohatší. Vláda, jejíž osud na reformě závisí, tak potřebuje stoprocentní jednotu koalice a podporu Miloše Melčáka a Michala Pohanky, dvou bývalých sociálních demokratů.