"Čeká nás zákaz vývozu uvnitř Evropské unie. Jde o automatické opatření, které se aplikuje při jakémkoli výskytu slintavky a kulhavky," řekl Miliband televizní stanici BBC. Evropská komise oznámila, že o opatřeních v souvislosti se slintavkou rozhodne v pondělí.
Slintavka a kulhavka se objevila u skotu na farmě v Guildfordu v hrabství Surrey, jihozápadně od Londýna. Je to poprvé od roku 2001, kdy Británie musela kvůli obrovské epidemii této nemoci porazit 6,5 milionu kusů zvířat. Tehdejší epidemie stála britské hospodářství odhadem 12 miliard eur (přes 320 miliard korun).
Kolem 60 nakažených zvířat na jihoanglické farmě už bylo poraženo, veterináři ihned kolem dotčeného místa vytyčili tříkilometrovou ochrannou zónu a vláda zakázala jakýkoli převoz chovných zvířat na celém britském území.
Situaci bere velice vážně i britský premiér Gordon Brown, který kvůli vypuknutí nemoci přerušil dovolenou a zúčastní se dnes zasedání krizového výboru COBRA, který bude zvažovat další nutná opatření. Z Itálie se vrací i ministr životního prostředí, výživy a záležitostí venkova Hilary Benn.
"Naposledy, když před několika lety byla Británie postižena slintavkou a kulhavkou, tak všechny země přijímaly ochranná opatření a my samozřejmě též a taky se k nám nic nezavleklo. Takže věříme, že to ve Velké Británii pojmou účinněji než před těmi několika lety a že jejich veterinární opatření budou účinná," řekl dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Slintavka a kulhavka se v Evropě naposledy objevila letos v lednu, v evropské části Turecka, v oblasti okolo Edirne blízko řeckých hranic. Nákaza přímo neohrožuje člověka. Při zavlečení do chovů však může podle veterinářů napáchat velké hospodářské škody. V Česku byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975.