Na nejúspěšnější londýnské burze v pololetí investoři zobchodovali akcie za takřka 4,2 bilionu eur, což bylo pro porovnání zhruba 240krát více než na pražské burze. Loňský pololetní objem v Londýně těsně převýšil tři biliony eur. Aktivita na varšavské burze zase do června meziročně narostla o více než polovinu na téměř 33 miliard eur.
Za nebývalou aktivitou u akcií bylo podle analytiků několik důvodů. Jedním byl ekonomický růst v Evropě a s tím spojené zvyšování mezd, které dovolovalo obyvatelům více spořit. "Tyto úspory jsou pak přímo či nepřímo směřovány na kapitálové trhy," vysvětlil analytik firmy RSJ Invest Jan Vyhnálek.
Příznivě se projevovala i vlna akvizic a fúzí firem, která zesílila i v oblasti přeshraniční spolupráce, kde byly zatím velké rezervy, uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. A důležitým faktorem se stal bobtnající počet primárních emisí, jak se odborně nazývá vstup nové firmy s akciemi na burzu. "Dochází k růstu nejen absolutního počtu primárních emisí, ale také k růstu objemu prostředků, které společnosti touto cestou získávají," doplnil Vyhnálek.
Pražská burza v pololetí vykázala meziroční vzestup obchodů s akciemi o necelá dvě procenta a o prudkém zvýšení objemů z let 2004 a 2005 si mohla nechat jen zdát. V roce 2005 Prahu pololetní objem 17,5 miliardy eur poprvé v historii posunul do čela středoevropských trhů. Konkurence ale nespala a nyní obdobný výsledek stačí české burze jen na čtvrté pořadí za Vídeň, Varšavu a Budapešť.
Český akciový trh již letos nebyl tak atraktivní jako dříve, shodovali se analytici. "Obchody na pražské burze zaostávají především kvůli malému zájmu investorů. Rostoucí bohatství domácností je sice předpokladem nárůstu úspor, nicméně tyto úspory směřují spíše do zajištěných instrumentů nebo fondů," mínil Vyhnálek.
Nabídka akcií je v Praze málo početná a letos se vůbec nerozšířila, zatímco jiné burzy představily i desítky nových emisí. "Pražská burza by potřebovala tři až čtyři opravdu silné nové tituly, například OKD, Skansku, AAA Auto a ČSA. Investiční příležitosti by zpětně přilákaly poptávku nejen domácího retailu, ale také ze zahraničí," nabízel recept na oživení Procházka.
V neposlední řadě je také podle odborníků pravděpodobné, že investoři již tolik nevěří v zajímavé výdělky na domácím trhu. "Je možné, že se český trh stává pro investory drahý a přesunují se na trhy s vyšším výnosovým potenciálem," podoktl analytik RSJ Invest.