V korunových částkách "dýško" podle průzkumu navýší 58 procent Čechů, v řádu desetikorun obsluhu odmění 15 procent lidí. Tolik číšníkům a servírkám nechávají především mladí ve věku 25 až 34 let, celá třetina z nich. Štědřejší jsou i lidé s vyšším vzděláním a příjmem, píše deník.
Zaokrouhlovat útratu podle procentuálního poměru k její výši, jak se to dělá v některých západních zemích, u českých hostů není zvykem. Účet o částku do desetiny ceny navyšují tři procenta respondentů, větší spropitné než je 20 procent celkové ceny dává obsluze jen 0,1 procenta lidí.
Muži jsou podle průzkumu štědřejší než ženy. Spropitné nedává 20 procent z nich, u žen 28 procent. V řádu desetikorun svou útratu zaokrouhluje 18 procent mužů proti 13 procentům u žen.
Ochota nechávat "dýško" se v jednotlivých regionech České republiky příliš neliší. Ve výši spropitného ale vedou Praha a střední Čechy, kde 16,1 procenta účastníků průzkumu navyšuje útratu v řádu desetikorun. Ve zbytku Čech a na Moravě je takových 15,1 procenta.
Median se dotazoval v druhé polovině května a počátkem června celkem 636 lidí.