Pivovary Staropramen, Platan, Regent, Pivovar Hols Vratislavice, Pivovar Nymburk, Budějovický měšťanský pivovar, DUP - družstvo Pelhřimov a Ferdinand určovaly především příhraničním zařízením, že nesmí vyvážet dodané pivo do ciziny. "Přestože není pravděpodobné, že by jednotliví provozovatelé pohostinských zařízení usilovali o export piva do ciziny, jedná se o závažné porušení soutěžního práva," tvrdí Chalupa.
Pivovary ale namítají, že když jejich pivo vyvezou hostinští, do republiky už se nemusí vrátit sklo, navíc text na etiketách je většinou jen v češtině, což by mohlo za hranicemi vadit. Některé firmy přidávají ještě problémy s případnou reklamací v cizině. Úřad ale tyto námitky nepřijal a na úpravě smluv trvá. V současné době již většina pivovarů požadované změny provádí, doplnil Chalupa s tím, že úřad situaci bedlivě sleduje.
Hostinští si stěžují také na výjimku, kterou loni dostal lídr trhu Plzeňský Prazdroj. Antimonopolní úřad loni firmě povolil, že může se svými odběrateli z řad restaurací uzavírat smlouvy o minimálním ročním odběru piva. Restaurace si ale stěžují, že firmy nedodržují dodávkový limit minimálně 30 procent, který měl zůstat volný pro další pivovary. ÚOHS ale zatím na nic podobného nepřišel.
V Česku je v současnosti kolem 50 průmyslových pivovarů. Přes čtyři pětiny tuzemského trhu ovládá sedm firem. Číslem jedna je Plzeňský Prazdroj, následují Pivovary Staropramen, Budějovický Budvar, Královský pivovar Krušovice, PMS Přerov, DRINKS UNION a Starobrno. Všechny domácí pivovary loni vyrobily 19,79 milionu hektolitrů piva.