Letos lidé stonali kratší dobu, ale častěji

06.08.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. srpna (ČTK) - V prvním pololetí letošního roku Češi stonali kratší dobu než ve stejném období roku 2006. Jedna pracovní neschopnost trvala průměrně 34,1 dne, loni to bylo 36,5 dne. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ubylo o více než šest procent prostonaných dnů, ale mírně se zvýšil se počet pracovních neschopností, Sdělila to tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Štěpánka Filipová.

Nejdéle mimo práci setrvávali obyvatelé Moravskoslezského kraje a nejrychleji se do práce vrátili Pražané. Rozdíl činil 11 dnů.

Čeští pracující byli od ledna do června nemocní celkem 54,5 milionu dnů a ČSSZ evidovala téměř 1,6 milionu ukončených pracovních neschopností.

Déle byly letos nemocné ženy, jejich pracovní neschopnost trvala v průměru 35 dní, muži se vraceli do práce v průměru o dva dny dříve. Mezi ženami byly nejdéle nemocné pracovnice ve věku od 50 do 59 let, mezi muži zaměstnanci ve věku nad 60 let.

Nejčastěji lidé stonali s nemocemi dýchacího ústrojí, které byly příčinou 45 procent neschopností. Léčba akutních infekcí dýchacích cest v průměru trvala 16 dnů, léčba chřipky 15 dnů. Druhou nejčastější příčinou neschopnosti byly nemoci pohybového ústrojí, kvůli těm bylo v pracovní neschopnosti 17 procent lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK