Zástupci CK Exim Tours, jejíž klienti létají většinou s nepravidelnými lety ČSA, přitom ještě minulý týden tvrdili, že příplatky v nejbližší době zvyšovat nebudou. Z velké pětky cestovních kanceláří tak růstu poplatků zatím odolává pouze Nev-Dama, která v létě pořádá letecké zájezdy do Řecka a Španělska; Čedok, Firo-tour a Fischer poplatky zvedly, stejně jako Exim, o 200 Kč na 1390. Nev-Dama je však spíše specialista na zimní turistiku.
Připlatí si i klienti šesté největší CK, Kompas Praha. "My bereme místenky v letadle přes garanta, což je CK Fischer, tuto zprávu už od nich mám a předám ji dál našim klientům," řekl ČTK prodejce zájezdů Kompasu Viktor Klimek.
Podle marketingového ředitele Čedoku Tomáše Brejchy mají letecké společnosti právo k určitému datu změnit cenu podle aktuálního vývoje na světových ropných trzích. "Potom my máme právo zvednout konečnou cenu pro klienty," řekl Brejcha, podle kterého se cena paliva přehodnocuje každý měsíc. Zvýšení se u Čedoku týká pouze nově nakoupených zájezdů.
"Je to hodně na osobní vůli té které cestovní kanceláře, některé zdražují více, než je nutné," řekl mluvčí CK Nev-Dama Jan Herget. U Nev-Damy zůstávají zatím příplatky do Řecka na úrovni 690 korun a do Španělska na 990 korunách. Podobné příplatky měla většina cestovních kanceláří na začátku letní sezony v květnu.
Palivové příplatky rostou úměrně se zvyšující se cenou ropy. Ta dosáhla minulý týden rekordu, když se vyšplhala na 79 dolarů za barel. Právě kvůli měnícím se cenám paliva vyčleňují cestovní kanceláře palivové příplatky z ceny samotného zájezdu, což často kritizuje Sdružení obrany spotřebitelů. CK se ale brání, že uvádění několika cen zákonu o cestovním ruchu neodporuje.
Pro letecké zájezdy využívá většina českých cestovních kanceláří služeb společnosti Travel Service. Druhým dominantním charterovým dopravcem jsou České aerolinie, o zbytek klientů se dělí nízkonákladové SkyEurope se zahraničními přepravci.