"Nepůjde ale o změnu organizační formy. Jen musíme dát fond ještě lépe do souladu s našimi zákony," řekl deníku šéf PGRLF Martin Karban. Zároveň však bez dalších podrobností dodal, že "fond žádné problémy se zákony nemá".
O zákonu podle HN neměl konkrétnější informace ani předseda sněmovního zemědělského výboru Jiří Papež (ODS). "Snad jde o to, aby byl fond i do budoucna plně v souladu s pravidly Evropské unie. Ta má totiž vlastní systém podpor pro rolníky a jiné dotace nepřipouští," řekl deníku. Námitky Bruselu proti fondu ovšem Karban vyloučil.
Paroubkova vláda loni v únoru kvůli výhradám Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) po ministerstvu žádala, aby předložilo návrh přeměny fondu. Kontrolní úřad tehdy uvedl, že fond založený počátkem 90. let jako akciová společnost nemůže podle zákona rozdělovat státní podporu. Ministerstvo se závěry NKÚ nesouhlasilo, na návrhu transformace fondu ale pracovalo.
Podle NKÚ zákony neumožňovaly a neumožňují, aby státní podporu poskytoval podnikatelský subjekt, byť by ho založil stát. Jediným akcionářem fondu je ministerstvo zemědělství. Úřad také už dříve uvedl, že právní forma PGRLF vyvolává problémy při dohledu nad rozpočtovými prostředky. Ročně přizná fond dotace za stovky milionů korun.
Letos má PGRLF navíc dostat více než 1,1 miliardy korun, které státu podle dohody o narovnání s fondem zaplatili majitelé ústecké potravinářské společnosti Setuza. Penězi fond plánuje pro zemědělce zvýhodnit nákup techniky nebo polí, píšou HN.
S tím podle deníku souhlasí předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec. Agrární komora by ale prostředky ráda využila jinak. Prosazuje zřízení krizového fondu na odškodnění při nepředvídaných katastrofách, záplavách nebo suchu.