Finanční trhy dnes zažily otřes po zprávě, že největší francouzská banka BNP Paribas dočasně uzavřela tři své investiční fondy, které investovaly do rizikových hypoték v USA. Zpráva vyvolala prudký růstu úroků na evropském peněžním trhu, srazila kurzy akcií a způsobila propad cen ropy a dalších komodit. Brzy po oznámení BNP Paribas se objevily další informace o dopadech krize amerických hypoték na evropský finanční sektor.
Prudce zvýšená poptávka finančních institucí po hotovosti zvedla na peněžním trhu sazby jednodenních úvěrů v dolarech a eurech na šestiletá maxima. Investoři se hromadně snaží přesouvat se od rizikovějších investic k bezpečným dluhopisům a hotovosti, banky přestávají být ochotny půjčovat na méně spolehlivé investice.
Vládnou obavy, že pokud by se tato situace stupňovala, znamenalo by to prudký pokles nabídky úvěrů s negativním dopadem na celou ekonomiku. Podle analytiků by se to mohlo dotknout i českého trhu, zejména zdražením hypoték. "Nikdo nechce půjčovat peníze. Na prvním místě je teď bezpečnost," řekl agentuře Reuters jeden z obchodníků mnichovské HVB.
ECB tak dnes napumpovala na evropský peněžní trh v jednodenních úvěrech rekordní jednorázovou sumu 94,8 miliardy eur. Naposledy srovnatelné množství peněz ECB na trh uvolnila po teroristických útocích z 11. září 2001. Jednodenní sazby eura na peněžním trhu po zásahu ECB klesly o více než půl procenta na předchozí úroveň kolem čtyř procent z šestiletého maxima 4,62 procenta.
K akci ECB se připojila Kanada, jejíž centrální banka vyjádřila připravenost učinit podobný krok. Bank of Canada také sdělila, že je v kontaktu s jinými centrálními bankami a celou situaci s nimi diskutuje.
Ministerstvo financí USA vyhlásilo, že monitoruje situaci na trzích a "zůstává ostražité". Prezident George Bush se snažil rovněž přispět k uklidnění trhů, když na tiskové konferenci řekl, že globální i americká ekonomika zůstávají v dobrém stavu a ve finančním systému je dostatek peněz.
Americká centrální banka (Fed) se k situaci zatím nevyjádřila a obchodníci napjatě čekají, zda tak udělá. Mezitím však jednodenní tržní dolarové sazby na americkém peněžním trhu klesly z počátečních 5,5 procenta na 5,25 procenta, tedy na úroveň vytyčenou Fedem. Centrální banka dnes dodala na peněžní trh 12 miliard dolarů, což bylo jen o trochu více než obvykle.
Finanční trhy jsou od jara pod tlakem prohlubující se krize v segmentu amerických rizikových hypoték, poskytovaných za vyšší sazby lidem se špatnou úvěrovou minulostí. Kvůli propadu na trhu bydlení v USA se zvyšuje počet nesolventních dlužníků, což již způsobilo krach několika amerických hypotečních institucí a velké ztráty u desítek dalších. Trh hypoték je prostřednictvím sekuritizace, tj. převádění úvěrů na cenné papíry, těsně propojen s finančními trhy v USA i zahraničí.