Koalici čeká další jednání o daních, schůze začala

14.08.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Poslanecká sněmovna začala v úterý odpoledne jednat o vládním návrhu stabilizačních rozpočtových opatření, koalice však nemá stále definitivně...

... dohodnutou podobu daňových parametrů reformy a bude chtít přerušit schůzi.

Podle Hospodářských novin navrhuje ODS jiné zdanění firem i zaměstnanců, než s jakým doposud počítal vládní návrh.

ODS v pondělí večer předložila koaličním partnerům návrh na snížení daně z příjmů firem na 19 procent od roku 2009. Fyzické osoby by od stejného data měly platit daň z příjmů ve výši zhruba 12,2 procenta ze superhrubé mzdy.

Lídři koalice o reformě jednali v úterý po obědě, konečná dohoda ohledně pozměňovacích návrhů však stále visí na detailech. Například KDU-ČSL musí propočítat rozpočtové dopady změny daní z dílny ODS.

"Samozřejmě teď odpoledne a večer dojde k dalšímu vyjasňování, počítání některých variant všemi kluby," řekl novinářům předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

"Některé návrhy, které přednesly jednotlivé strany, budou ještě potřebovat nějaké číselné vyjádření," dodal Čunek s tím, že k úplné shodě by mělo dojít v úterý večer nebo v noci.

Čunek také naznačil, že koalice se pokusí přerušit schůzi, aby měla čas na dotažení dohody o společném pozměňovacím návrhu.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře by měla koalice předložit komplexní pozměňovací návrh, zahrnující všechny dohodnuté připomínky, ve středu ráno.

REFORMY VOLAJÍ

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, jejímž jediným bodem je druhé čtení vládního návrhu zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, začala ve 14 hodin.

Návrh obsahuje škrty v sociálních dávkách, změny daní a zavedení poplatků za lékařské služby tak, aby v příštím roce klesl deficit veřejných financí podle metodiky ESA 95 na 3,2 procenta HDP z letos očekávaných zhruba 4 procent.

Vláda sama tvrdí, že to je jen první etapa reformy, v dalších letech mají následovat hlubší změny zamezující zneužívání sociálních dávek nebo reforma penzí.

"My neděláme reformy pro plnění konvergenčního programu, ale pro budoucnost České republiky," řekl ministr financí Miroslav Kalousek. "Není myslitelné, aby se země, jejíž hospodářství roste, stále více a více zadlužovala," řekl také Kalousek.

Rozpočtová soustava je podle vlády tak rozbujelá, že by mandatorní výdaje během několika let převýšily rozpočtové příjmy.

I tak nenašla koalice pro své záměry širokou politickou podporu a musí spoléhat pouze na své vlastní zákonodárce.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že jeho strana vládní návrh nepodpoří, a nehodlá proto jednat ani o jednotlivých částech.

"Takzvaná reforma je paskvil... poté, co sociální demokracie zvítězí v příštích volbách, provede důkladnou revizi té takzvané reformy a ta nejobludnější opatření prostě zruší," řekl Paroubek.

Při téměř vyrovnaných poměrech sil pravice a levice ve Sněmovně musí premiér Mirek Topolánek spoléhat na podporu nezařazených poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky.

Vrásky na čele mu však dělá lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který je proti platbám u lékaře pro děti a mládež.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK