V Chemopetrolu v době, kdy si obyvatelé v okolí řeky začali na znečištění stěžovat, opravovali čistírnu odpadních vod. Krajský úřad proto firmě stanovil limity na to, kolik odpadních látek smí vypouštět. Podle Moravcové vzorky odebrané v řece prokázaly, že limity byly překročeny a koncentrace škodlivých látek v řece byly značné. Proto se ČIŽP chystala se společností zahájit správní řízení, ve které by jí hrozila pokuta až deset milionů korun.
Chemopetrol však 1. srpna letošního roku fúzoval se firmou Unipetrol Rafinérie a společností s ručením omezeným Unipetrol RPA do společnosti s ručením omezeným Unipetrol RPA. Moravcová dnes ČTK řekla, že podle právních analýz, které si nechala ČIŽP vypracovat, nejspíše nelze tuto nástupnickou společnost za činy jejího předchůdce postihnout. Dodala, že inspekce se ještě snaží najít způsob, jak by se správní řízení dalo zahájit.
Nástupnická organizace Unipetrol RPA je ve své činnosti téměř shodná s Chemopetrolem. Převzala všech 2200 jeho zaměstnanců a 80 pracovníků Unipetrol Rafinérie. Unipetrol RPA byla založena za účelem fúze a zaměstnance do srpna neměla.
Chemička na počátku srpna odpovědnost za znečištění popřela. Mluvčí firmy Pavel Veselý řekl, že plní všechny stanovené limity pro vypouštění odpadních vod. "V rámci rekonstrukce je odstaven pouze jeden ze čtyř stupňů čištění na jedné ze dvou biologických čističek. Znečištění Bíliny napomohly klimatické podmínky, vysoká teplota vody a nízký průtok. Kal v řece a zápach vody způsobilo i vyhnívání sedimentů na jejím dně," uvedl.