"Reforma nemá vizi, je nemastná neslaná. Největší výtka je, že opatření neřeší naše zadlužování a deficity veřejných financí," řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Navržená úsporná opatření podle něj vyrovnají ztrátu na příjmech způsobenou snížením daní. "Vše ale nasvědčuje tomu, že vláda i v roce 2010 dále počítá s deficitem státního rozpočtu kolem 100 miliard korun, což je velký risk pro ekonomiku," dodal.
Rychlejší a výraznější snížení daní je pro firmy, podnikatele i zaměstnance jistě přínosem, komentoval pozměňovací návrhy analytik Patria Finance David Marek. Nižší přímé daně by podle něj měly podpořit hospodářský růst, krátkodobě bude ale potřeba pokrýt chybějící rozpočtové příjmy. "Hlavním problémem veřejných financí není daňový systém, ale deficity a zde by mělo být nasměrováno úsilí a kreativita vlády," doplnil.
Příliš nadšení reformou nejsou zástupci podniků. "Považujeme reformu za málo ambiciózní. Zaměstnavatelé předpokládali, že reforma povede k výraznému zjednodušení daňové soustavy a ke snížení vedlejších nákladů práce," uvedl zástupce generálního ředitele Svazu průmyslu a dopravy Boris Dlouhý. Z návrhu je podle něj zřejmé, že právnickým osobám žádné zjednodušení nepřináší a také pokud jde o cenu práce, je návrh reformy daňově neutrální. Zdanění sice snižuje, ale zároveň omezuje možnosti odpočtů, poznamenal.
"Balík změn zákonů projednávaný ve sněmovně je prvním krokem k ozdravění veřejných financí. Zatím je cílem pouze snížení schodku veřejných rozpočtů pod tři procenta HDP, což není při dnešním tempu růstu ekonomiky cíl příliš ambiciózní," upozornil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Návrhy daňové uznatelnosti závodního stravování, úroků z půjček, změn v leasingu apod., na kterých se dohodla koalice v úterý večer, považuje za vyvážené.
Michl vidí jako pozitivní výhodnější zdanění holdingových společností, které by mělo do ČR přilákat regionální sídla velkých firem. Velké zjednodušení podle něj přinese skupinová registrace k DPH. Sněmovnou asi projde také postupné snížení daně z příjmu firem, zavedení jediné sazby daně z příjmu fyzických osob či zvýšení nižší sazby DPH.
Bývalí členové ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka se dohodli s premiérem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem na podpoře reformy. Tu nadále odmítá lidovec Ludvík Hovorka. Pokud se k němu ale nepřidá ještě nějaký další koaliční poslanec, měla by mít vláda dost hlasů na to, aby spolu s ostatními svými zákonodárci a Melčákem a Pohankou reformu prosadila. Opozice ji odmítá, podle ČSSD a KSČM vládní balík většinu lidí poškodí.