...
Premiér Mirek Topolánek ve středu předložil Poslanecké sněmovně kompromisní pozměňovací návrh k reformě veřejných financní, který by mu měl zaručit politickou podporu pro ozdravění rozpočtů.
Návrh vychází vstříc jak rebelujícím poslancům ODS kolem bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého, tak většině lidovců.
Premiér dostal na svou stranu i bývalé poslance ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanku, bez jejichž podpory by se při vyrovnaných silách pravice a levice neobešel.
Jediným "odpadlíkem" zatím zůstává lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který nesouhlasí s poplatky u lékaře pro děti a mládež ani za cenu vyšších daňových úlev na děti, jak navrhla koalice.
Loajalitu koaličních poslanců si premiér vyzkouší ve třetím, závěrečném čtení zákona, které začne v úterý 21.srpna ve 14:00.
Levice již předem avizovala, že s jejími hlasy nemůže reforma počítat. Předseda ČSSD Jiří Paroubek chce naopak některá opatření zrušit, až sociální demokracie vyhraje parlamentní volby. ČSSD také proti návrhu vlády připravuje ústavní stížnost.
DANĚ KLESNOU RYCHLEJI
Vládní koalice doladila podobu reformy veřejných financí v úterý večer.
Daň z příjmu fyzických osob by měla od ledna klesnout na jednotných 15 procent a v roce 2009 na 12,5 procenta ze superhrubé mzdy, čímž státní rozpočet přijde v roce 2009 o 7 miliard korun.
Nová 12,5procentní sazba daně odpovídá zhruba 19,4procentní dnešní dani z příjmu.
Firemní daně by se měly od příštího roku snížit na 21 procent ze současných 24 procent, v roce 2009 na 20 procent a v roce 2010 na 19 procent.
Poplatky u lékaře by byly povinné pro všechny, ale rodinám s dětmi se jako kompenzace zvýší sleva na dani, která vzroste o 160 korun ročně, takže se bude v příštím roce odečítat 10.600 korun na jedno dítě.
Osvobodit od daně chce vláda také dividendy ze zemí mimo Evropské unie a kapitálové zisky při prodeji dceřiných firem.
Dalším z pozměňovacích návrhů, který má šanci na úspěch, protože jej doporučilo ke schválení i Ministerstvo financí, je zvýšení spotřební daně z cigaret nad rámec navrhovaný reformou. Krabička cigaret by tak měla zdražit o 5 korun namísto dosud navrhovaných 4 korun.
Vláda dosud nezveřejnila dopady změn na plánované daňové příjmy v příštím roce.
Její návrhy však propočítávalo během jednání koalice Ministerstvo financí tak, aby kabinet dodržel v příštím roce plán snížení deficitu veřejných financí podle metodiky ESA 95 na 3,2 procenta HDP z letos očekávaných zhruba 4 procent.
Změny daní v reformě doprovázejí škrty v sociálních dávkách a zavedení poplatků za lékařské služby.
Vláda sama upozorňuje, že to je jen první, záchranná etapa reformy. V dalších letech mají následovat hlubší změny zamezující zneužívání sociálních dávek a také reforma penzí.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]