Evropská komise doporučuje členům EU vypnout poslední analogový vysílač do roku 2012, Český telekomunikační úřad a nyní i vláda navrhují pro Českou republiku říjen 2010.
Mezi hlavní body vládní novely patří mimo jiné otevření televizního trhu všem zájemcům o vysílání poté, co bude vypnut poslední analogový vysílač. Licenci bude moci získat každý, kdo o ni požádá, jako je tomu již nyní u satelitních a kabelových stanic. Nova a Prima mají dostat jednu kompenzační licenci navíc za to, že se vzdají svých analogových kmitočtů, na které mají práva do let 2017 a 2018; bez uvolnění jejich analogových kmitočtů totiž nevznikne prostor pro další digitální stanice.
Novela má také dát dočasnou kompenzační licenci šesti TV stanicím, které loni po rok a půl dlouhém výběrovém řízení získaly licenci pro nastupující digitální zemské vysílání a které o ně na podzim vinou různých soudních sporů přišly. Jde o Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Óčko, Z1 a RTA. Licence bude platit do doby vypnutí analogového vysílání, poté stát otevře trh všem a také těchto šest stanic bude moci požádat o licenci na další dobu.
Vládní návrh mění i pravidla vysílání reklamy v České televizi (ČT). Podle současného zákona od 1. ledna nebude moci ČT vysílat až na výjimky reklamu; nynější návrh počítá s tím, že by ČT mohla dočasně do doby vypnutí analogového vysílání věnovat reklamě půl procenta svého vysílacího času na každém ze svých současných čtyř programů, ale bez možnosti přesouvat reklamu z jednoho programu na jiný. Výnosy ČT z reklamy v odhadované výši 450 milionů korun ročně by podle novely směřovaly na výstavbu vysílačů pro digitální vysílání, na jeho propagaci, zhruba 150 milionů by dostával fond kinematografie na podporu českých filmů.
O konečné podobě novel a případných úpravách původního vládního návrhu rozhodne až parlament. Někteří poslanci dnes avizovali pozměňovací návrhy.