ANALÝZA-Status koruny coby měny pro carry obchody ohrožen

15.08.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Marek Petruš...

...

České koruně dost možná hrozí, že přijde o své postavení jedné z nejoblíbenějších měn na světě pro financování carry obchodů.

Úrokové sazby České národní banky (ČNB), při nastavení na 3 procentech nejnižší v Evropské unii, dříve v letošním roce přilákaly investory ke koruně podobně jako k japonskému jenu a švýcarskému franku jakožto levnému prostředku pro financování takzvaných carry obchodů.

V těchto transakcích si investoři půjčují nízkoúročené měny za účelem nákupu aktiv s vyššími výnosy a tato aktivita korunu po většinu letošního roku oslabovala.

Avšak během současných prudkých výprodejů na světových akciových burzách i na rozvíjejících se trzích vychází najevo kvalita koruny coby bezpečné měny mezi rozvíjejícími se trhy v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky.

A tak zatímco úzkost investorů z riskantních investic sílí a vysoceúročené měny vycházejí z módy, koruna od konce června vystoupala vůči euru o 3 procenta z tehdejšího 15měsíčního dna. Oproti tomu například maďarský forint - ve střední Evropě měna s nejvyššími výnosy - spadl o 4,8 procenta.

"Zdá se, že se dny koruny coby měny pro financování chýlí ke konci," řekl Wike Groenenberg, šéf pro strategii pro rozvíjející se trhy ze Citigroup. "Stále se najdou lidé, kteří drží korunu jako měnu pro financování, ale nevidíme, že by těchto pozic přibývalo."

Koruna ve středu vzrostla na téměř pětiměsíční maximum 27,840 za euro .

Vyhlídky korunových carry obchodů, jejichž objem se odhaduje zhruba na 5 miliard dolarů či více, se ještě zhorší, pokud centrální banka zvýší úrokové sazby, aby držela na uzdě vzkvétající domácí poptávku, a koruna se v souladu s obecným očekáváním opět vydá cestou růstu.

Osud měny pak bude čím dál více záviset na fundamentálních faktorech ekonomické konvergence než na vrtkavé chuti či nechuti investorů riskovat.

Analytici uvedli, že i když investoři znovu získají chuť k riziku, koruna svou přitažlivost pro carry obchody ztratí, neboť se opírá o zcela odlišnou řadu fundamentálních pilířů než frank nebo jen, dvě přední světové měny pro jejich financování.

"Prošli jsme epizodou, kdy se korunové obchody zjevně vyplácely. Klíčový moment přijde v září, kdy se na trhy vrátí likvidita a lidé získají jasnější představu o výhledu úrokových sazeb v eurozóně a ve Spojených státech," řekl ekonom Jan Vejmělek z Komerční banky.

"Investoři by měli požadovat pro korunu určitou rizikovou prémii, takže jakékoli známky zpomalování tempa růstu úrokových sazeb v eurozóně nebo přibližování poklesu sazeb ve Spojených státech by snížily přitažlivost korunových carry obchodů."

České hospodářství loni meziročně vzrostlo o 6,4 procenta, více než dvojnásobně ve srovnání s tempem 2,7 procenta ve Švýcarsku a téměř trojnásobně proti 2,2 procenta v Japonsku. Konvergence s vyspělejšími ekonomikami pohání zhodnocování koruny, které je pro investice do carry obchodů nepříznivé.

Trhy očekávají, že zrychlující spotřeba a rostoucí mzdy v kvetoucí ekonomice přimějí bankovní radu ČNB, aby do roka zvedla hlavní úrokovou sazbu na 4 procenta. To by dále výrazně ukrojilo z úrokové prémie, již carry obchody využívají.

"Nadále očekáváme, že koruna bude fundamentálně posilovat," řekl analytik David Navrátil z České spořitelny.

"Pokud koruna zůstane delší dobu mimo trend, porostou sazby na vyšší úroveň díky vysoké citlivosti sazeb na korunu, což nakonec carry trades rozbije z druhé strany."

Koruna nesla v uplynulých sedmi letech břímě ekonomické konvergence cen a příjmů směrem k vyšší úrovni v eurozóně a v letech 2004 až 2006 stoupala vůči euru každým rokem nominálně v průměru o 5,5 procenta.

Investoři, kteří sázejí na další dlouhodobé zpevňování koruny, nalezli mocného spojence v centrální bance.

Člen bankovní rady ČNB Mojmír Hampl minulý týden agentuře Reuters řekl, že koruna zřejmě protáhne trend zpevňování až do příští dekády, pokud si měnová politika zachová důvěryhodnost a zmizí inflační prémie vůči eurozóně [ID:nKRU021177].

ČNB odhaduje reálné rovnovážné zhodnocování koruny v rozmezí 3,0 až 3,5 procenta. To je více než dost na to, aby nemělo žádný smysl nadále držet eura nebo dolary proti koruně, pokud se nízká inflace opět promítne do prudšího nominálního růstu české měny.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK