Akcie v USA ve středu nejdříve zpevňovaly, ale zhruba dvě hodiny před koncem obchodování začali investoři prodávat. Negativní nálada se v noci na dnešek přenesla i do Asie a lze očekávat, že zasáhne i evropské trhy, až se začne obchodovat.
Výprodej není nijak teritoriálně vymezen, týká se tedy jak vyspělých trhů, tak zemí ze skupiny "emerging markets". Zatímco hlavní index burzy v Tokiu spadl o tři procenta, akcie v Hongkongu ztrácely ještě více. Akciový trh v Šanghaji klesl o dvě procenta, thajské akcie si odepsaly čtyři procenta a v Indonésii trh klesl dokonce o šest procent.
Singapurské akcie teprve před měsícem vystoupily na nový rekord, od té doby už ale ztratily asi 15 procent hodnoty. Jakarta je na čtyřměsíčním minimu a nejvíce klesají akcie telekomunikačních společností a finančních ústavů. Trh nenašel podporu ani v příznivé statistice, která ukázala, že se o více než šest procent zvýšil hrubý domácí produkt.
"Trh se nedívá pouze na přímé dopady krize hypoték v USA, započítává také nepřímé vlivy, což je pomalejší růst americké ekonomiky a dopady na asijské ekonomiky," podotkl analytik finanční společnosti Kay Hian Leng Seng Čun. V USA ve středu prudce oslabily akcie společnosti Countrywide Financial, a to v reakci na nepříznivé hodnocení od jednoho z analytiků.
"Přesně toto nyní trh sleduje," dodal Leng. Countrywide Financial se mimo jiné specializuje na poskytování hypoték, takže každá nepříznivá zpráva, která na její adresu zazní z úst analytiků, se okamžitě setká s nepříznivou reakcí investorů.