Novináři a jejich blízcí podali ve středu u soudu v San Francisku pět nezávislých žalob. Stěžují si na nezákonné a trestuhodné jednání podniku, jeho bývalé předsedkyně Patricie Dunnové a bývalého ředitele pro etické záležitosti Kevina Hunsakera.
Oba manažeři museli minulý rok z podniku odejít kvůli svým aktivitám při sporném vyšetřování úniků neautorizovaných informací z firmy do médií. Kauza se stala celostátním skandálem USA, když manažery největšího světového prodejce osobních počítačů vyslýchali kriminalisté. Záležitostí se zabýval i Kongres kvůli získání a zneužití osobních dat.
Žalující stranu představují tři reportéři internetové mediální firmy News.com Dawn Kawamotová, Stephen Shankland a Tom Krazit. V žalobě figuruje i reportérka z agentury AP Rachel Konradová, která je Shanklandovou manželkou, a jeho rodiče Thomas a Rebecca Shanklandovi. Dalším žalobcem je Jon Kawamoto, manžel Dawn Kawamotové.
Žaloby viní firmu ze zásahu do soukromí, úmyslného vyvolání emocionální tísně a z nekalých obchodních praktik. Požadují soud a neurčenou náhradu škod. "Zahajujeme soudní proces, abychom zaručili, že se to nebude nikdy opakovat," uvedl jeden z právních zástupců žalující strany.
Hewlett-Packard uvedl, že se každému z lidí ve "špehovací" kauze omluvil a že všem nabídl hmotné vyrovnání. "Bohužel se místo odpovědi na nabídku rozhodli soudit," uvádí HP ve zprávě. Podnik je rozhodnutím novinářů znepokojen a bude se bránit. Obhájci Dunnové a Hunsakera na výzvy agentury AP nereagovali.
K soudu se případ dostal téměř rok poté, co HP přiznal, že manažery a novináře nechal tajně sledovat. Skandál ale neměl na akcie HP téměř žádný vliv. Emise HP od té doby vyskočila o 27 procent, napsala AP.