"Bohužel očekáváme od října mírný růst cen v řádu procent. Pokud nedojde na trzích s ropou a na měnových trzích ke změnám, dá se od ledna očekávat další nárůst cen až o 10 procent," řekl Právu Kajtman.
Ceny ropy od ledna vzrostly asi o 20 dolarů na 78 dolarů za barel. Důvodem byla nervozita na světových trzích kvůli situaci v producentských zemích Iráku či Nigérii a velká poptávka zejména v Číně a v Indii.
"Vzhledem k provázanosti cen ropy a plynu a s ohledem na to, že cena komodity se na konečné ceně zemního plynu v České republice podílí asi 80 procenty, jsou důsledky světového vývoje zřejmé," cituje Právo Kajtmana.
Říjnové zvýšení by podle něj bylo ještě vyšší, kdyby firma nesnížila očekávaný nárůst o částku 200 milionů korun. Tyto peníze jsou částí ze 700 milionů, jež firma vrací svým klientům kvůli rozdílu v cenách v prvním čtvrtletí. Výši říjnového zdražení RWE Transgas oznámí 30. srpna, píše Právo.
Podle Kajtmana ale ceny plynu rostou méně než u jiných komodit, třeba elektřiny, uhlí či dřeva. "Trend růstu u ostatních komodit je mnohem silnější," konstatoval Kajtman a dodal, že cena za roční vytápění rodinného domku elektřinou už dosahuje asi 50.000 korun, zatímco při využití zemního plynu je to asi o 20.000 Kč méně.
Cena plynu v Česku je podle Kajtmana zhruba stejná jako v Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku.
Přes růst cen si plyn pořizují noví zákazníci. Za loňský rok to bylo asi 18.000 domácností, letos Kajtman očekává ještě vyšší nárůst. Důvodem je komfort i ekologická stránka.
Spotřeba plynu v ČR přes rostoucí počet zákazníků stagnuje, podle RWE Transgas je to tím, že lidé se při rostoucích cenách učí šetřit.
Tuzemský trh s plynem je od dubna plně otevřený, podobně jako trh s elektřinou. Od dubna si tak určují ceny přímo sami dodavatelé, dodává Právo.