...obavám, že by globální kreditní krize mohla zpomalit ekonomický růst.
Index panevropských blue chips FTSEurofirst 300 ve 13:45 klesal o 0,67 procenta na 1431,17 bodu. Ukazatel přitom strávil převážnou část seance v kladných číslech, ačkoli bezprostředně po otevření spadl o 1 procento na letošní dno.
Index nejvíce tížily důlní společnosti jako Anglo American či Rio Tinto a také chemičky jako BASF a Bayer .
Podobné firmy jsou do velké míry závislé na celkovém stavu ekonomiky a investoři se čím dál více obávají, že celosvětová krize na úvěrových trzích nakonec povede až ke zpomalení hospodářského růstu.
Dopoledne se evropské burzy dočasně zotavily hlavně díky bankovním titulům. Société Générale rostla o 1,7 procenta, BNP Paribas posilovala o 1,1 procenta a ABN AMRO přidávala 0,6 procenta.
Evropské finanční tituly se inspirovaly zotavením svých protějšků na Wall Street, jež v závěru čtvrteční seance vyneslo širší index S&P 500 do černých čísel. Trh podpořily spekulace o možném snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou.
Zobchodované objemy ve Spojených státech byly ve čtvrtek na rekordní úrovni a volatilita nejvyšší zhruba za pět let.
"Dosáhli jsme úrovní volatility (ve Spojených státech), které se blíží vrcholným úrovním z dob WorldComu a Enronu," řekl Heinz-Gerd Sonnenschein, stratég z Postbank.
"Otázkou nyní je, zda si finanční tituly dokážou udržet včerejší zisky," dodal.
V Japonsku však v pátek spadl hlavní index tokijské burzy Nikkei o více než 5 procent, a utrpěl tak nejhlubší denní ztrátu od září 2001. Dramatický růst jenu totiž vzbuzoval obavy o výhled japonské ekonomiky a firemních zisků.
[FRANKFURT/Reuters/Finance.cz]