Centrální banka USA překvapivě snížila diskontní sazbu o půl bodu

17.08.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 17. srpna (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) nečekaně snížila svou diskontní sazbu, za niž půjčuje peníze komerčním bankám, o půl procentního bodu na 5,75 procenta. Krok zaměřený na uklidnění otřásajících se finančních trhů je podle Fedu odpovědí na "zřetelně zvýšená rizika" pro hospodářský růst. Ta vyplývají ze zhoršené situace na úvěrovém trhu v důsledku krize amerických hypoték.

Akcie na globálních burzách, které v minulých dnech silně klesaly, na to reagovaly prudkým oživením. Překvapivý krok Fedu byl zatím nejdramatičtější akcí nějaké světové centrální banky ve snaze vrátit na finanční trhy stabilitu. Trhy v posledních týdnech otřásá prohlubující se úvěrová krize a centrální banky proti ní zatím postupovaly zvýšeným přísunem hotovosti na peněžní trh.

Fed zatím nechal svou základní úrokovou sazbu na "federální fondy" beze změny na 5,25 procenta. Tato sazba stanovuje doporučenou úroveň jednodenních úroků na mezibankovním trhu, zatímco za diskontní úrok si banky půjčují peníze přímo od Fedu. Fed však zdůraznil, že situaci na trhu pozorně monitoruje a je "připraven zasáhnout, aby zmírnil negativní dopady na ekonomiku, vyplývající z otřesů na finančních trzích".

"Podmínky na finančním trhu se zhoršily a napjatější úvěrové podmínky spolu se zvýšenou nejistotou jsou schopny v budoucnu zbrzdit ekonomický růst," vysvětlil Fed svůj krok. Redukce diskontní sazby může bankám snížit náklady na získávání kapitálu a posílit toky úvěrů v celé ekonomice.

V důsledku krize na americkém hypotečním trhu vyschl v posledních týdnech na trzích příliv peněz od investorů, kteří se stále více bojí investovat do rizikovějších aktiv. Následkem toho se dostávají do potíží hypoteční instituce, propojené vlastnicky nebo přes finanční trhy s bankami a dalšími finančními společnostmi. Nedostatek volných peněz a přesun investorů k hotovosti a vládním obligacím se pak projevuje v propadech světových akciových trhů a cen komodit.

Evropské burzy, které ve čtvrtek prudce klesaly a dnes dopoledne se jejich hlavní index propadl na roční minimum, reagovaly na krok Fedu prudkým nárůstem. Index FTSEurofirst 300 po 14:30 SELČ získával již tři procenta. Silný růst naznačují i předběžné indikátory amerických burz. O více než dolar stouply také ceny ropy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK