...
Poslanecká sněmovna v úterý schválila ve třetím, závěrečném čtení zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, a poslala tak fiskální reformu k projednání Senátem. České veřejné finance příští rok čeká pokles bujícího deficitu.
Balík měnící daně - příjmové směrem dolů a spotřební směrem nahoru, snižující sociální dávky a zavádějící poplatky ve zdravotnictví podpořilo 101 poslanců, 99 zástupců bylo proti.
Hlasování se muselo opakovat kvůli chybné volbě poslance ČSSD Pavla Kubuše, který nejdříve reformu podpořil, a zvýšil skóre pro zákon na 102:98.
"Já nejsem ten, kdo po vítězství jásá... Snažím se dívat dopředu a už mám na paměti střednědobé kroky, které budou následovat po této destabilizační fázi - ať už jde o první fázi důchodové reformy nebo reformy zdravotnictví," řekl po hlasování premiér Mirek Topolánek.
Topolánek přitom na poslední chvíli, v pondělí večer, vyjednal pro reformu podporu u rebelujících poslanců ODS vedených Vlastimilem Tlustým.
Koalici tak při hlasování chyběl pouze hlas lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky kritizujícího zavedení poplatků u lékaře pro děti.
Premiéra a jeho vládu však podrželi kromě koaličních zastupitelů i bývalí poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka.
DALŠÍ KROKY BUDOU NÁSLEDOVAT
Z více než 120 pozměňovacích návrhů byl schválen rozsáhlý společný koaliční návrh přednesený premiérem Topolánkem a návrh poslance ODS Petra Tluchoře o regulaci cen léků.
O pozměňovacích návrzích hlasovali pouze koaliční poslanci a KSČM, ČSSD opustila sál. Na závěrečné hlasování se jednací místnost opět zaplnila.
Schválený zákon považuje vláda pouze za "záchranný pás" pro veřejné finance, které se vlivem předvolebních slibů a automatického zvyšování sociálních dávek propadnou letos do deficitu 4 procent hrubého domácího produktu (HDP) podle metodiky ESA 95.
Zákon má stlačit v příštím roce fiskální schodek na 3,2 procenta HDP podle ESA.
Vláda však slíbila nepolevit v reformním úsilí a chce ještě během druhé poloviny letošního roku začít připravovat důchodovou reformu.
Hlavní systémové změny by měly přijít od roku 2009, kdy chce Ministerstvo práce a sociálních věcí zrevidovat systém vyplácení dávek a více motivovat lidi k práci.
Důvodem jsou vysoké sociální výdaje, které z této strany rozpočtu ukrajují přes 40 procent.
"Ačkoliv by změny mohly být ambicióznější, pokud jde o stabilizaci veřejných financí, jde o posun správným směrem. Bez přijetí změn by narůstalo zadlužení země kvůli lavinovému růstu sociálních výdajů," řekl Pavel Sobíšek, hlavní ekonom pražské HVB Bank.
"Daňové změny zvednou v roce 2008 inflaci o necelý procentní bod," dodal Sobíšek s odkazem na nárůst snížené sazby DPH, jíž jsou zatíženy například potraviny, na 9 procent z nynějších 5 procent.
PRO ZMĚNY, JEŽ PŘINESE REFORMA, KLIKNĚTE NA [ID:nBUC151216].
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]