SOUHRN-Investoři se pracně snaží dešifrovat záměry Fedu

22.08.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Investoři se ve středu ze všech sil snažili posoudit vyhlídky na snížení úrokových sazeb ve Spojených státech, jež by utišilo finanční bouři,...

...která vzešla z churavějícího amerického hypotečního trhu a podle některých odborníků zasáhne celou světovou ekonomiku.

Po překvapivém pátečním snížení diskontní sazby americkou centrální bankou (Fed) o půl procentního bodu, které pomohlo zbitým akciovým trhům postavit se alespoň částečně na nohy, přicházejí o dalších úmyslech Fedu smíšené signály.

Spekulace, že by centrální banka mohla již brzy srazit také hlavní úrokovou sazbu, výrazně podpořil předseda bankovního výboru amerického Senátu Christopher Dodd. Ten řekl, že mu prezident Fedu Ben Bernanke sdělil, že pro uklidnění trhů použije "všechny dostupné nástroje".

Dodd se v úterý setkal s Bernankem a americkým ministrem financí Henrym Paulsonem, aby jednali o současné bouřlivé situaci na trhu.

Od Bernankeho samého se však trh nic nedozvěděl, zatímco prezident richmondské federální rezervní banky Jeffrey Lacker rovnou zchladil naděje na bezprostřední snížení sazeb.

"Volatilita na finančních trzích si podle mého názoru sama o sobě nežádá změnu cílové úrokové sazby Fedu," řekl Lacker. "Politika úrokových sazeb musí být vedena výhledem reálných výdajů a inflace."

Wall Street Journal ve středu napsal, že představitelé Fedu jsou opatrnými optimisty a mají za to, že kroky, jež učinili pro uvolnění úvěrové tísně, zabírají. Podle listu banka zřejmě vyčká s úvahami o možném snížení sazeb do příštího měnového zasedání.

Na trzích se přitom horečně spekuluje, že by Fed mohl snížit hlavní úrokovou sazbu ještě před svým řádným zasedáním.

"Myslíme si, že Fed je vzdálen nouzovému snížení sazeb více, než si v tuto chvíli asi myslí trh," řekl Jim Reid, úvěrový stratég z Deutsche Bank. "Než se banka pustí do vážnějších opatření, bude chtít vidět, jak trh ovlivnil její krok se snížením diskontní sazby."

Akciové trhy ve středu čerpaly značnou podpory z nadějí, že si Fed nebude sedět na rukou. Americký index širšího trhu S&P 500 krátce po zahájení seance rostl o 1 procento na 1461,8 bodu, zatímco index panevropských blue chips FTSEurofirst 300 stoupal o 1,7 procenta na 1507,6 bodu.

NARUŠENÁ EKONOMIKA?

Ministr Paulson v úterý prohlásil, že světová ekonomika je silná. Připustil však, že hospodářský růst nyní bude slabší, než by byl nebýt úvěrové krize, a že bude chvíli trvat, než se bouře na finančních trzích unaví.

První náměstek výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu John Lipsky mezitím listu Financial Times řekl, že růst světové ekonomiky jistě nezůstane ušetřen.

"Bezpochyby to utlumí ekonomický růst," řekl Lipsky. "Potrvá nějakou dobu, než trhy obnoví normální míru volatility."

Německá průmyslová skupina DIHK vyzvala Evropskou centrální banku, aby vzhledem k signálům, že kreditní krize brzdí růst, na příštím měnovém zasedání v září neutahovala úrokové sazby.

Průzkum ekonomického institutu ZEW v úterý navíc ukázal, že úzkost na úvěrových trzích v srpnu srazila důvěru německých investorů na nejnižší úroveň za osm měsíců [ID:nMUL146891].

Očekávání vývoje úrokových sazeb se dramaticky vychýlila, jakmile začalo hrozit, že problémy amerického hypotečního trhu přerostou v širší krizi likvidity, a na finančních trzích zavládla panika.

Analytici nyní například očekávají, že japonská centrální banka ve čtvrtek ponechá úrokové sazby beze změny, ačkoli dříve se všeobecně předpokládalo jejich zvýšení na 0,75 procenta ze současných 0,5 procenta.

Investoři také raději zůstávají připraveni na to, že krize amerického trhu s méně kvalitními hypotékami může zasáhnout další a další firmy.

First Magnus Financial, jeden z největších nezávislých poskytovatelů hypoték ve Spojených státech, jako zatím poslední v řadě v úterý zažádal o ochranu před věřiteli.

Britská centrální banka tento týden půjčila prostřednictvím nouzového zápůjčního ústavu 314 milionů liber. Podle zdrojů obeznámených s touto záležitostí využila této možnosti Barclays , ačkoli půjčka údajně nesouvisí s obavami o likviditu.

"Investoři jenom čekají, až vyjde nějaká velká, špatná zpráva," podotkl Leslie Khoo z firmy Forecast PTE v Singapuru.

[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK