...fondu (MMF), ale samotné Česko jej nepodporuje.
Dosud byl jediným kandidátem na funkci bývalý francouzský ministr financí Dominique Strauss-Kahn, navržený Evropskou unií.
"Pan Tošovský není kandidátem České republiky," uvedl místopředseda vlády pro Evropu Alexandr Vondra.
Kreml zdůraznil, že nominace nemá politickou motivaci a je založena na odborných schopnostech Tošovského, osvědčeného krizového manažera.
"Pamatuji se na rok 1998, kdy MMF nedokázal pomoci Rusku ani mnoha dalším zemím odvrátit krizi," řekl ministr financí Alexej Kudrin. "Měli bychom být efektivnější při práci na tom, jak zabránit budoucím krizím. To je náš hlavní úkol."
Tošovského nominace by však přesto mohla mířit proti Praze, jež se s Moskvou střetla kvůli plánu na vybudování radaru Spojených států na svém území.
Náčelník ruského generálního štábu Jurij Balujevskij v úterý označil případné rozhodnutí umístit v Česku prvky protiraketového štítu za velkou chybu.
Ruská nominace odráží též rostoucí touhu předních rozvíjejících se zemí prolomit desetiletí trvající duopol, kdy Evropská unie vybírá šéfa Mezinárodního měnového fondu, zatímco Spojené státy drží vedoucí post v sesterské Světové bance.
"Jednal jsem se zeměmi sdružení BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) a návrh na plnou, soutěžní volbu má jejich podporu," řekl Kudrin.
SPRÁVNÁ OSOBA
Šestapadesátiletý Tošovský působí od roku 2000 jako ředitel Institutu finanční stability při Bance pro mezinárodní platby (BIS) v Basileji. V témže roce kandidoval také na pozici viceguvernéra Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).
Kromě dlouholetého působení v čele české a československé centrální banky byl v roce 1998 premiérem přechodné vlády, vzniklé po pádu koaličního kabinetu Václava Klause.
"Jsem potěšen, že moje navrhovaná nominace získala pozitivní reakci ministrů financí a guvernérů několika zemí ze všech regionů," řekl Tošovský.
Kreml ani Tošovský neuvedli, které další země podporují jeho kandidaturu, ale ruský resort financí jej popsal jako "správnou osobu na správném místě ve správný čas".
Politolog Jiří Pehe poznamenal: "Mezi Západem, Ruskem a rozvíjejícími se zeměmi probíhá politická hra. Potřebovali někoho s velkým profesionálním kreditem, pokud chtěli mít šanci."
ČÍNSKÁ SPOJKA
Místo výkonného ředitele MMF se uvolnilo v červnu poté, co Rodrigo Rato překvapivě ohlásil svou rezignaci. Mezinárodní měnový fond se nachází uprostřed reformy, jež má posílit schopnost 63 let staré instituce monitorovat světovou ekonomiku a posílit hlasovací pozici nastupujících velmocí, jako je Čína.
Právě Čína podle druhého z kandidátů podporuje nominaci Evropské unie. Strauss-Kahn to uvedl ve zprávě zaslané z Pekingu, kde se setkal s tamním premiérem, ministrem financí a šéfem centrální banky.
"Na konci setkání jsem premiérovi poděkoval za mohutnou podporu, již se Čína rozhodla poskytnout mé kandidatuře," uvedl.
Strauss-Kahn na lobbistické cestě kolem světa dále navštíví Jižní Koreu a Indii.
Nominace mají být uzavřeny do 31.srpna, poté výkonný výbor vybere šéfa instituce se sídlem ve Washingtonu.
Ministr Kudrin dodal, že o výsledku hlasování rozhodnou Spojené státy, jež drží ve výboru 17 procent hlasů, zatímco Evropě připadá 33 procent.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]