Možná už od října by se měl usnadnit přístup elektrotechnických a strojírenských inženýrů. Také cizinci, kteří studují na německých vysokých školách, by měli mít snazší možnost po skončení studia zůstat tři roky v Německu a pracovat tam. Dosud to bylo obtížné. Zároveň vláda zdůrazňuje, že se musí nejdříve využít potenciál domácích pracovníků, mimo jiné rekvalifikací.
Největší ekonomiku EU stále více sužuje nedostatek kvalifikovaných sil. Přesto se ale dosud jejich přílivu zvenčí brání. I přes zjevnou snahu vrátka pootevřít se však velký třesk zatím nedá v Německu očekávat. Na koncepci otevření pracovního trhu by měla podle dostupných informací dále pracovat příslušná ministerstva. Kancléřka Angela Merkelová hodlá o nových opatřeních informovat po skončení dvoudenní schůze v pátek odpoledne.
Špičkoví zahraniční odborníci mají zatím do Německa přístup jen tehdy, když dostanou od zaměstnávajících firem příslib minimálního ročního příjmu 85.000 eur (2,4 milionu korun). To je ale překážka, kterou sotva překonají zejména mladí experti.
Po vstupu Česka a dalších nových zemí do EU v roce 2004 využilo Německo možnosti odložit přístup pracovních sil z těchto států na svůj trh nejdříve o dva roky. Loni toto opatření prodloužilo o další tři a v květnu 2009 může oddálit přístup pracovníků až do roku 2011. Ve "starých" zemích unie mohou mimo jiné Češi pracovat bez povolení v Británii, Irsku, Švédsku, Řecku, Finsku, Španělsku, Portugalsku, Itálii a Nizozemsku. Omezení v různé míře platí hlavně v Německu a Rakousku.