Banka je nyní ve svízelné situaci a pro tento speciální případ tak podle mluvčího spolkové republiky nemusí prodej schválit saský parlament. Saská banka investovala do cenných papírů krytých americkými hypotékami, a tyto papíry letos kvůli zvýšenému nesplácení úvěrů prudce ztratily na hodnotě. To dovedlo banku na pokraj kolapsu.
"Kvůli turbulencím na trhu a následnému tlaku na banku se zdá, že banka nemá šanci pokračovat ve svých aktivitách bez partnera," řekl Milbradt na setkání s novináři. SachsenLB by podle něj měla dále působit jako dceřiná společnost LBBW a nový majitel si zajistil právo vrátit banku jejímu původnímu majiteli, tedy Sasku a místním spořitelnám, pokud se objeví další, nepřijatelná rizika.
Podle zdrojů z firmy LBBW převezme 100 procent akcií SachsenLB za 300 milionů eur (8,3 miliardy Kč). Banka nyní potřebuje okamžitou finanční injekci ve výši 250 až 300 milionů eur.
SachsenLB je v Německu druhou obětí krize amerických hypoték. První se minulý měsíc stala úvěrová banka IKB, kterou před pádem musela zachraňovat skupina bank pod vedením státní KfW. Minulý týden se skupina zemských bank složila na nouzový úvěr pro SachsenLB v sumě 17 miliard eur.
Podle analytiků by kolaps trhu rizikových hypoték v USA mohl urychlit konsolidaci státních bank v největší evropské ekonomice. Zemské banky, tedy tzv. Landesbanky, jsou v Německu mocné instituce a spolkové země v nich nechtějí ztratit vliv. Kvůli státem podporovaným zemským bankám je na německém trhu přebytek bank, což snižuje zisky celého odvětví a nutí banky poohlížet se po ziskových příležitostech v zahraničí. Německé banky proto rozsáhle investovaly do výnosných instrumentů spojených přímo či nepřímo s půjčkami poskytovanými v USA lidem s horší úvěrovou minulostí, napsala agentura Reuters.