Nový bezpečnostní prvek připomíná potterovskou školu čar a kouzel v Bradavicích. Kouzla s bankovkami se ale opírají o inovace, které se vyvíjely desetiletí. Mikrotisk v kombinaci se statisíci drobných čoček způsobuje, že se při pohybu bankovkou ze strany na stranu obraz zdánlivě posouvá shora dolů a při pohybu vertikálním se opticky posouvá horizontálně.
"Je to skutečně komplexní optická struktura mikroskopických rozměrů. Dělá z bankovky prostředek s nepřekonatelnými, vysoce bezpečnými prvky," uvedl Douglas Crane, viceprezident společnosti Crane & Co. Jeho firma dostala zakázku za 46 milionů dolarů, aby bezpečnostní osnovu bankovkám dodala.
Larry Felix, ředitel úřadu pro grafický tisk, detaily nové bezpečnostní ochrany bankovek potvrdil. Práce na nové stodolarovce je podle něj nyní hotova zhruba z jedné třetiny.
Spojené státy začaly obohacovat dolary o bezpečnostní prvky v roce 2003, a to u dvacetidolarové bankovky. Těmto změnám předcházelo první kolo nových opatření z poloviny 90. let.
Stodolarovky s Benjaminem Franklinem se změn dočkaly s odklady, protože vláda hledala prvky s vysokým stupněm ochrany. Stodolarovky představují více než 70 procent ze 776 miliard dolarů, které jsou v oběhu. Dvě třetiny z nich mají USA ale v zahraničí.
Uvedenou novou ochrannou strukturu již mají švédské bankovky s nominální hodnotou 1000 švédských korun. Pro peníze s vysokou hodnotou ji vybrala také mexická vláda.
Felix dodal, že nové stodolarovky budou mít také všechny ostatní bezpečnostní prvky, které americká centrální banka za poslední čtyři roky přidala na bankovky o deseti, 20 a 50 dolarech. "Padělatelé se stali velmi organizovaní a vysoce účinní," připomněl s tím, že zachycené padělky z východní Evropy a Latinské Ameriky nebývají jen americké dolary.
Falešné dolarové bankovky, které Spojené státy zachytily, loni dosáhly celkem 118,1 milionu dolarů. Proti roku předchozímu to byl nárůst o 3,8 procenta, napsala agentura.