...
Peter Laca
Slovenská centrální banka na úterním měnovém zasedání ponechala navzdory rekordně nízké inflaci úrokové sazby již čtvrtý měsíc v řadě beze změny.
Banka svým rozhodnutím, jež očekávalo všech 10 analytiků oslovených Reuters, podržela hlavní dvoutýdenní repo sazbu na úrovni 4,25 procenta, a ponechala tak úrokovou prémii 25 bazických bodů nad hlavní sazbou eurozóny.
Jednodenní repo sazba pro odvádění likvidity z trhu zůstala nastavena na 2,25 procenta, sazba pro refinanční operace setrvala na 5,75 procenta.
Guvernér Národní banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko na tiskové konferenci řekl, že bankovní rada nejednala o žádném návrhu na změnu sazeb, musí si však udržet obezřetný měnověpolitický postoj.
Slovenská koruna na krok NBS prakticky nereagovala. Ve 14:20 posilovala proti pondělnímu závěru o 0,1 procenta na 33,730 za euro .
"NBS není v situaci, která by ji nutila hýbat sazbami," řekla analytička Lucia Štekláčová z ING Bank v Bratislavě.
"Červencová inflace byla pod prognózou, koruna byla v srpnu relativně stabilní s krátkodobými sklony k oslabování kvůli zvýšené globální averzi k riziku a utahování podmínek na trhu práce zatím nevykazuje tlak na mzdy," řekla Štekláčová.
Analytici oslovení v srpnu Reuters vyjádřili všeobecný názor, že NBS do konce letošního roku už nastavení měnové politiky nezmění, neboť by před přijetím eura plánovaným na začátek roku 2009 ráda sladila své sazby s úrovní v eurozóně.
Ovšem měnové podmínky v eurozóně v poslední době fakticky utáhly turbulence na globálních trzích a nedostatek likvidity, takže trhy zchladily svůj předchozí předpoklad, že Evropská centrální banka (ECB) na příštím měnovém zasedání v září zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů na 4,25 procenta.
Analytici nicméně stále očekávají, že ECB případně utáhne měnovou politiku k pozdějšímu datu, a její sazby se tak dostanou na úroveň slovenské centrální banky.
NBS naposledy snížila hlavní úrokovou sazbu v březnu a poté v dubnu, když domácí měnové podmínky utáhla posilující koruna.
Od té doby ovšem bankovní rada zaujala více protiinflační postoj a v červenci uvedla, že je třeba velmi obezřetné měnové politiky kvůli inflačním rizikům plynoucím z cen energií, růstu mezd i pohybů devizových kursů.
Slovenská meziroční inflace spotřebitelských cen, harmonizovaná s kritérii EU (HICP), v červenci zpomalila na rekordních 1,2 procenta z červnových 1,5 procenta.
NBS očekává, že v době hodnocení přihlášky Slovenska do eurozóny ve druhém kvartále příštího roku pohodlně splní inflační strop pro přijetí eura, stanovený jedenapůl procentního bodu nad průměr tří zemí s nejnižší inflací v EU.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]