...podpořený nižšími cenami komponentů.
Firma však předpověděla, že ve druhém pololetí už budou ceny počítačových součástek, jako jsou pevné disky či mikroprocesory, klesat pomaleji, což zbrzdí další růst zisku.
Marže provozního zisku sklouzla na 6 procent ze 6,5 procenta za tři měsíce ukončené 4.května. Oproti stejnému období před rokem však marže stoupla o 2 procentní body.
"Je to docela jiná firma" než před rokem, řekl Kim Caughey, viceprezident a analytik ze společnosti Fort Pitt Capital Group, která má Dell ve svém portfoliu.
"Dell je rozhodně tím, kdo těží z rychlého klesání cen komponentů," dodal. "Také se snaží dávat si dosažitelné cíle."
Čistý zisk společnosti ve druhém fiskálním čtvrtletí vzrostl na 733 milionů dolarů čili 32 centů na akcii z 502 milionů neboli 22 centů na akcii před rokem. Tržby stouply na 14,77 miliardy dolarů ze 14,1 miliardy před rokem.
Analytici oslovení firmou Reuters Estimates v průměru očekávali zisk 30 centů na akcii z tržeb ve výši 14,62 miliardy.
Dell ovšem upozornil, že výsledky jsou pouze předběžné, protože přepočítává některá období posledních čtyř let po nedávno uzavřeném ročním účetním auditu.
Firma tento měsíc oznámila, že 125 právníků a 250 účetních revidovalo více než 5 milionů dokumentů a vedlo více než 200 rozhovorů se zaměstnanci v rámci auditu, který byl zahájen loni v srpnu. Byla přijata ozdravná opatření včetně výpovědí.
Dell, který už v květnu oznámil úmysl zrušit 10 procent pracovních míst, nyní uvedl, že bude v rámci úsporných opatření propouštět i nadále.
Dell - podobně jako konkurenční Hewlett-Packard a Apple - profitoval ze zlevnění komponentů pro osobní počítače v prostředí přesyceného trhu. Také Hewlett-Packard, největší výrobce PC podle podílu na trhu, v srpnu naznačil, že snižování cen počítačových součástek zřejmě zpomalí.
[FRANCISCO/Reuters/Finance.cz]